Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Diamanty ako investícia

S diamantom je možné obchodovať rovnako ako s inou komoditou, no od zlata a striebra je jeho hodnota značne obmedzená samotným tvarom, sfarbením, váhou a čistotou. Diamanty taktiež získavajú, resp. strácajú na hodnote v závislosti od toho, ako lámu svetlo a len ťažko nájdete dva rovnaké diamanty, predovšetkým ak sa jedná o väčšie hmotnosti.

Rôzne webstránky ponúkajú miniatúrne diamanty, ktoré majú dokopy menej ako 0,01 karátu, no v skutočnosti sa jedná o tak malé kamene, že ich hodnota nie je prakticky žiadna. Naproti tomu sa môžete zúčastniť aukcií, kde sa niekoľkokarátové diamanty predajú za vysoké sumy peňazí.

Nižšie je graf vývoja cien diamantov o rôznych hmotnostiach. Netýka sa tých najviac čírych diamantov, ktoré sú klasifikované ako FL a IF. Pre investičné zámery odporúčame práve takéto diamanty, no z grafu nižšie je možné vidieť percentuálne zmeny v cenách, pričom tieto zmeny nebudú radikálne odlišné od tých najlepších diamantov.

Diamond Prices powered by PriceScope

Pre novinky o diamantoch navštívte aj tento zdroj (je v angličtine: ajediam.com)

Certifikácia

Vo svete existuje viacero spoločností, ktoré certifikujú diamanty, momentálne (január 2015) najuznávanejšou je americká GIA. No ani dva diamanty, ktoré majú podľa certifikátov rovnaké vlastnosti nebudú vyzerať rovnako, dokonca aj ich hodnota môže byť rozdielna v rádoch. Najlepšie je vidieť diamant, o ktorý máte záujem, naživo. Samozrejme, certifikáty od spoločnosti, akou je napr. GIA, zaručujú to, že nekúpite “mačku vo vreci”. Pre investičné zámery vyberajte jedine tie diamanty, ktoré sú certifikované, tie si viete bez problémov overiť aj na gia.edu.

Sfarbenie

Diamanty môžu byť číre, sfarbené dožlta, prípadne až s hnedastým nádychom. Aj keď majú dva diamanty rovnakú čistotu, hmotnosť, tvar a spracovanie, ich hodnota sa môže líšiť práve vďaka sfarbeniu. Diamanty s hnedastým nádychom sú žiadané v oveľa menšom meradle oproti čírym, prípadne tým so žltkastým nádychom.

Napríklad certifikáty od GIA rozlišujú sfarbenia od písmena D až po Z, pričom pod písmenom D sa rozumie číry, bezfarebný diamant. Takmer bezfarebným diamantom sa označujú písmená G až J, a tak to ide až po písmeno Z. Pre investora je ideálne voliť farby D, E, prípadne F pri vyšších hmotnostiach.

Chyby

Bežne sa chyby v diamante nedajú odhaliť iba na pohľad a preto sa štandardne využíva 10x zväčšenie pre určenie toho, do akej triedy diamant zaradíme. Pri 30x a 60x zväčšení zbadáte aj také detaily, vďaka ktorým sa budete rozhodovať pre čistotu od VVS2 vyššie. Ideálna čistota pre investičný diamant je samozrejme FL a IF.

Chyby v diamante ale ovplyvňujú aj lámanie svetla, a práve preto spočíva pre investora správna cesta vo voľbe bezchybných diamantov. Lom svetla je samozrejme ovplyvnený aj tým, ako je diamant spracovaný a aké má rozmery. Tie najlepšie kamene emitujú viac slnečných lúčov, ako na nich dopadá práve vďaka tomu, ako sú spracované. Nastáva v nich také lámanie lúčov, kedy diamant naozaj žiari.

Tvar a váha

Samotný tvar diamantu taktiež určuje jeho cenu. Nie každý záujemca vie, že diamant v tvare slzy má menšiu hodnotu ako napr. Princess cut, a ten zase nemá vo všeobecnosti takú hodnotu ako klasický okrúhly tvar. Preto je možné, že natrafíte na diamant povedzme o váhe jedného karátu, no v tvare slzy, a ten bude lacnejší ako okrúhly diamant s váhou 0,2 karátu.

Pri investičných diamantoch platí, že investor by si mal zadovážiť “celé” hmotnosti, akými sú násobky 0,25 karátu. T.j. diamant o hmotnosti 0,25 karátu je vhodnejší, ako napr. diamant o hmotnosti 0,21 karátu. To isté platí aj o porovnaní 0,50 karátu voči 0,51. Často sa stáva, že práve ten diamant, ktorý nemá hmotnosť 0,25 , 0,50 , 0,75 , 1,00 , 1,25 , 1,50 atď. , no je o pár stotín karátu ťažší, je aj napriek vyššej hmotnosti lacnejší.

Uloženie diamantov

Diamant je ideálnym artiklom pre držanie v trezore, keďže zaberá minimum miesta. Ako je spomínané na tejto stránke, trezor by nemal byť podcenený a ak chcete doma skladovať diamanty o hodnote €20 000, určite si zadovážte sejf, ktorým prípadný narušiteľ ani nepohne a neotvorí bez profesionálnej zdatnosti.

Cena

Cena diamantu je závislá iba od toho, koľko je zaň ochotný zaplatiť kupujúci. Nikto na trhu nediktuje ceny za jeden karát, aj keď sú určité medze, ktoré stanovuje samotný dopyt a ponuka. Na rozdiel od burzy ale neexistuje žiadna spotová cena.

Predaj a likvidita

S predajom diamantov sa viaže viacero obštrukcií, pretože sa nejedná o artikel dostupný širokým masám ľudí. Preto diamant predáte buď majiteľovi klenotníctva, alebo brokerovi, prípadne samotnému kupujúcemu buď priamo, alebo cez aukciu.

Aukcia na internete, alebo klasická aukcia je zrejme najlepší spôsob, ako na diamante získať najviac, no ak nenájdete správneho kupcu, môžete nakoniec prerobiť. Dodávateľom diamantov a predávajúcich je enormné množstvo a navyše sa nejedná o zlato, striebro, platinu alebo paládium, ktoré je možné zliať, alebo využiť v priemysle. Ako to na Slovensku býva zvykom, narazíte na enormné množstvo predajcov, ktorí sú schopní predať vám diamant dva až trikrát drahšie, ako je jeho skutočná trhová cena.

Ak predávate diamanty brokerovi, alebo klenotníkovi, aj oni budú na tom musieť zarobiť a preto by ste takúto možnosť mali zvážiť až po neúspešných aukciách. Do záložne s diamantom nechoďte, takíto obchodníci vás doslova "zderú" o 75% hodnoty diamantu bez mihnutia oka!

Záver

Ak vlastníte investičné zlato a striebro, určitú časť svojho portfólia môžete sústrediť aj na diamanty, no ako pri každej investícii nehádžte “všetky vajíčka do jedného koša” a prerozdeľte svoje investície tak, aby pri prípadnom poklese jednej komodity nedošlo k výraznému poklesu hodnoty vášho majetku.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup