Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Akým spôsobom investovať, resp. prečo si zvoliť práve drahé kovy

Mnoho investorov pri hone za ziskom preferuje zhodnocovanie svojich úspor pomocou burzy, nakupovania indexov, cudzích mien a “papierových” drahých kovov. Aj keď si takýmto obchodovaním môžete veľmi dobre zarobiť, a to predovšetkým ak praktizujete “skalping” t.j. predaj komodity do pár minút od kúpy v prípade, ak cena rastie, z dlhodobého hľadiska aj takíto investori vyberajú svoje zisky a premieňajú ich aj na drahé kovy, akými sú striebro, zlato a alternatívne platina a paládium.

Obchodovanie s brokerom alebo bankou

Tu môžete naraziť na problémy spojené s poplatkami a maržami, a ak nie ste skúsený obchodník, banka alebo broker vás pravdepodobne “oholí” a budete radi, ak z obchodu vycúvate s minimálnou stratou. Často sa môžete stretnúť s obchodmi typu CFD - na páku - , no nie vždy sa vaše obchody reálne uskutočňujú na burze a váš “partner” môže byť v skutočnosti iba protistrana, proti ktorej hráte. Ak používate páku v spolupráci s bankou, berte na vedomie, že banka z obchodu vycúva v prípade, že vy prídete o svoj podiel.

Pri investíciach do takýchto obchodov cez banku a brokera často doplatíte na to, že vás druhá strana presvedčí o výhodnosti obchodovania na základe predošlých vývojov a grafov, pričom budúcnosť nie je nikdy istá a budúci vývoj má rôzne pravdepodobnosti. Stále je nutné pýtať sa aj na poplatky, pretože tie často prevýšia zisky.

Pri zainteresovaní banky ako tretej strany si dajte otázku “Prečo potrebuje banka moje peniaze na to, aby realizovala obchod, resp. ak má byť obchod ziskový, prečo ho banka nezrealizuje sama bez môjho zainteresovania?”

Nehnuteľnosť

Investovanie do nehnuteľností je relatívne populárne, no návratnosť investície je relatívne dlhá a navyše predpokladá budúci záujem o nehnuteľnosť. Samozrejme, v centrách biznisu, akými sú veľké mestá, sa zdá, že dopyt bude stále existovať a teda že cena nebude padať. Toto tvrdenie je samozrejme pravdivé, no aj tu môže dôjsť k výkyvom, a aj Detroit bol kedysi symbolom rozmachu priemyslu. Po jari raz príde jeseň a nakoniec aj zima. Jednoducho povedané, ak dnes nakúpite nehnuteľnosť za €100000, a ak z nej budete mať čistý mesačný zisk €300, návratnosť investície bez predaja je viac ako 27 rokov. Možno si poviete, že o 27 rokov budú predsa vyššie príjmy, platy, a teda aj zisky z prenájmu, no tu by sme mali sumy porovnávať s ich schopnosťou nakúpiť určité tovary a služby.

Okrem toho je investovanie do nehnuteľností komplikované zákonmi Slovenskej republiky, kedy nemôžete nehnuteľnosť predať bez povinnosti platenia daní a zdravotných odvodov do piatich rokov od nadobudnutia konkrétnej nehnuteľnosti do vlastníctva (platné vo februári 2015).

Ak chcete nehnuteľnosti, radšej skupujte pozemky. Prečo vlastniť hotel, keď môžete vlastniť pôdu pod samotným hotelom? Prečo vlastniť byty, keď môžete vlastniť pôdu pod sídliskami? Prečo prenajímať obchodné priestory, keď môžete vlastniť pozemky pod obchodnými centrami?

Držba fyzických kovov

Pri vlastnení zlata a striebra sa odbremeňujete od poplatkov a ak dokážete nakúpiť striebro bez DPH (v januári 2015 je striebro zaťažené touto daňou, no je možné ju obísť), hodnota vášho majetku nepodlieha vývojom v ekonomike krajiny, prípadne celej ekonomicko-politickej zóny.

Pozemok či nehnuteľnosť si nemôžete zabaliť do kufríka a odletieť s ním na opačnú stranu Zeme, s komoditami to ale ide!

Platby zlatom a striebrom

V momentálnej dobe nie je zlato a striebro zákonným platidlom, no nie všade vo svete je to tak, napr. podľa finweb.hnonline.sk v USA pretrváva obava z budúcnosti amerického dolára, a takisto raz môže nastať deň, kedy aj v Európe bude platenie drahými kovmi zlegalizované. Ak to porovnáte s držaním akýchsi prísľubov na burze, určite vám predávajúci radšej akceptuje fyzický kov ako akúsi listinu.

Akcie síce v posledných rokoch rastú, no je možné, že je to dôsledok stále väčšieho množstva peňazí v obehu, a tie sú následne používané na vytváranie ďalšej bubliny, tentokrát na trhu s akciami. Ak pripustíme, že táto bublina existuje, tak musíme uznať, že raz musí dôjsť k jej prasknutiu a investori pravdepodobne “pôjdu” do drahých kovov, keďže tých existuje iba obmedzené množstvo a nie je možné s nimi manipulovať podobne, ako tomu bolo napr. pri dotcom bubline, kedy obchody reálne zarábali 20 až 100 USD denne, pričom investori do nich natlačili cez akcie milióny dolárov.

Záver

Určite neinvestujte celé svoje úspory iba do jednej komodity, prípadný pokles by vás mohol pripraviť o značnú časť vášho majetku. Skúsení obchodníci zvyčajne odporúčajú držať v zlate a striebre približne 10 až 20 percent celkového majetku, no nájdu sa aj takí, ktorí držia v drahých kovoch až 75 percent svojich úspor. Rovnako by ste sa mali pozerať aj na investovanie na burzách, ak sú vaše úspory povedzme €100 000, rozhodne do obchodovania nedávajte viac ako 20% tejto sumy. Ak ale neplánujete v blízkej budúcnosti žiadne veľké nákupy, povedzme nehnuteľností, potom zo zvyšných 80% môžete do fyzických kovov vložiť aj viac ako 50%. V takomto prípade by sa jednalo €40 000 držaných v zlate a striebre, €20 000 na burze a zvyšných €40 000 by ste mali k dispozícii v banke, vedené ako pôžičku banke od vás (lebo v skutočnosti sú peniaze, ktoré poskytnete banke, užívané bankou na poskytovanie úverov, resp. podnikanie, a banka má voči vám povinnosť vyplatiť vám pôvodnú sumu, za čo vám samozrejme ponúka určitý úrok).

Ak by teoreticky cena zlata a striebra klesla o 50%, stále by ste v rámci fyzicky držaného kovu prišli len o €20000. Na opačnej strane je scenár nárastu ceny, keďže množstvo peňazí v obehu sa zvyšuje nielen v USA, ale aj v Európe. Okrem toho prípadné problémy s menami a akciami len posilnia pozíciu zlata a striebra, a teda ako majiteľ drahých kovov budete z turbulencií profitovať.

Ako je neraz na týchto stránkach spomenuté, cena a skutočná hodnota nemusia byť to isté a zlato, spolu so striebrom, slúži predovšetkým na udržanie hodnôt. Ak by povedzme došlo k "zoškrtaniu núl" konkrétnej meny, voči ktorej stanovujete cenu zlata a striebra, aj samotná cena zlata a striebra by zrejme bola vyjadrená v iných číslach, no skutočná hodnota a porovnanie napríklad k hodnote pozemkov a nehnuteľností by mohlo vychádzať rovnako, ako tomu bolo pred reformou. T.j. za jednotku drahého kovu by ste stále nakúpili rovnaké množstvá.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup