Oplatí sa investovať do medi a kupovať fyzický kov?
Graf zobrazený nižšie vyobrazuje vývoj cien medi za 1 metrickú tonu v EUR.
Cena medi prekonala v určitom momente aj 4 USD za 1 libru, t.j. ak ste v roku 1999 nakúpili 1 libru za necelých 0,75 USD, mohli ste po roku 2009 predávať 5krát drahšie. Meď je totiž využívaná v priemysle pri industrializácii a pri urbanizácii. Rast v Číne a Indii spôsobil enormný nárast dopytu a tým aj spotovej ceny, čo urobilo z medi jednu z najlepších komodít pre investorov.
Problémy s fyzickým držaním medi
Ak sa ale rozhodnete pre investovanie do medi, bude zrejme múdrejšie investovať na burze vo forme kontraktov, alebo CFD obchodov, a to kvôli tomu, že fyzická meď vzhľadom k svojej cene zaberá veľké množstvo priestoru a preto by ste iba ťažko hľadali priestory pre uskladnenie. Napríklad 10 libier (4,535kg) vážiaca tehla meria viac ako 20 x 10 x 2 cm.
Okrem toho pri nákupe medi platíte nad spotovú cenu, čo robí budúci predaj zložitejším, keďže spotová cena pri budúcom predaji musí prekonať tú, za ktorú ste nakúpili vy.
Meď nie je navyše, narozdiel od zlata a striebra, drahý kov a jej získavanie v rámci recyklácie je oveľa jednoduchšie a menej nákladné, ako to býva pri zlate a striebre.
Medené mince a tehličky
Trhy na internete zaplavili produkty z medi, a to predovšetkým mince a odliatky rôznych váh. Ako dekoračný predmet sú veľmi pekné, no ako uloženie svojho majetku určite preferujte zlato a striebro, prípadne diamanty, paládium a platinu. Keďže sa pri medi jedná o priemyselný tovar, ťažko budete hľadať odberateľa, ak ste malý investor. Okrem toho majte neustále na pamäti, že nakupujete vysoko nad spotovú cenu a napríklad 25 januára 2015 ste si mohli 10 librovú (4,53 kg) obstarať za 65 USD. Ten deň bola spotová cena na 2,4937 USD za 1 libru, pričom tehlička by vás vyšla až na 6,5 USD za 1 libru.
Pri striebre a zlate zvyčajne neplatíte takto premrštené ceny.
Pozrite si teda našu hlavnú stránku, kde nájdete odkazy na články ohľadom investovania do drahých kovov.