Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Prečo investovať do fyzického striebra

Aktualizácia v máji 2018, bolo pridané video nižšie.

O dôvodoch prečo investovať do striebra a kupovať ho za takmer všetky voľné finančné zdroje začnime trochu všeobecne. Porovnáme striebro a zlato, striebro a akcie, pozrieme sa na množstvá a využitie tohto drahého kovu, a aj keď záver bude v prospech nákupov fyzického kovu, nech si každý návštevník týchto stránok urobí vlastný názor.

Striebro verzus zlato

Striebro je na rozdiel od zlata aj priemyselný materiál, navyše sa jedná o kov, ktorého spotreba v posledných rokoch prevyšuje jeho produkciu v baniach a závodoch na recykláciu. Striebro sa využíva v priemysle, v zdravotníctve, v elektronike, časť zásob je využitá ako šperky, a okrem toho ho v nemalej miere skupujú aj investori vo forme tehličiek a mincí. O tom všetkom ste už možno počuli, no v poslednej dobe strieborné mince slúžia zároveň ako investičný artikel, keďže obyčajní ľudia si uvedomili pominuteľnosť ničím nekrytých “peňazí”. Na ilustráciu prikladáme graf zo zdroja: srsroccoreport.com. Graf zobrazuje predaj mincí v miliónoch trójskych uncí za rok. Ako je vidieť, nárast predaja sa nedá ignorovať a bagatelizovať.

predaj strieborných mincí v rokoch, celosvetovo

Doplnenie v máji 2018: V roku 2017 poklesol záujem o striebro predovšetkým v USA, zrejme aj na úkor kryptomien. To ale samozrejme neznamená, že sa ceny striebra prepadnú.

Na druhej strane informácie o celkovej celosvetovej produkcii a spotrebe striebra môžete nájsť na silverinstitute.org , pričom je z poskytnutých trendov evidentné, že cena striebra rastie a taktiež rastie jeho deficit. Otázka je, kto alebo čo vykrýva deficit striebra, ktorý podľa štatistík v poslednej dobe existuje. Na túto problematiku môžete nájsť nejedno vysvetlenie, no najjednoduchšie sa javí to, kedy predpokladáme pokrytie spotreby existujúcimi zásobami.

Najdôležitejšou výhodou nakupovania striebra hovoriacou v prospech takejto investície oproti zlatu je v súčasnosti jeho cena (Január - December 2015), pretože jednu trójsku uncu môžete nakúpiť za menej ako €20. Mesačne tak za €200 môžete zhromaždiť viac ako 10 trójskych uncí, v priebehu roka aj viac ako 120, čo sa rovná minimálne 3,73 kilogramom striebra.

Ak by ste týmto tempom skupovali striebro, a ak by sa jeho cena voči mene nemenila, resp. ak by malo striebro rovnakú hodnotu oproti iným komoditám a službám, ako má dnes, tak v priebehu 30 rokov by ste zhromaždili približne 111 kg striebra v hodnote €56 833. To sa približuje nákupu dvoch trójskych uncí zlata ročne a výsledkom je hodnota, ktorú je možné následne použiť na dôchodok, alebo iné aktivity, ktoré spríjemnia život. Svoje peniaze neodkladáte na účty, kde ich hodnota klesá a kde v súčastnosti predstavujú iba dlh.

Pre porovnanie ceny striebra s akciami zahrnutými v indexe DOW je vhodné použiť už existujúci graf, ktorý síce uvažuje s cenami v USD, no prehľad získame aj tak, keďže EUR sa voči USD nemení nijako radikálne. Zdroj: smaulgld.com. Všimnite si, že ako DOW, rovnako aj striebro rastú. Nejde len o to, či špekulujeme na zmeny pomeru DOW/cena striebra, ale aj o to, že kúpna sila obeživa s pribúdajúcim časom klesá!

Porovnanie indexu DOW voči striebru, v USD

Skladovanie striebra je samozrejme pri súčasných cenách o niečo zložitejšie, ako keby ste si nakúpili zlato, no striebro samo o sebe je dosť ťažké (špecifická hustota striebra je veľmi zhruba polovica špecifickej hustoty zlata, čo znamená, že zaberá iba raz toľko priestoru ako zlato) a preto nezaberá enormné priestory. Porovnajte váhu mincí povedzme hliníka a striebra a hneď vám bude jasné, o čom je reč.

Nenakupujte „papierové“ striebro ako zábezpeku

Ak obchodujete na burze a vašim cieľom je predaj alebo skrátenie pozície, potom pravdepodobne viete o tom, že už v súčasnosti (rok 2015) sa obchodujú futures na striebro, ktoré ešte len bude vyťažené. Ak by došlo k tomu, že obchodníci naozaj požadujú striebro o takých množstvách, aké sa zobchodujú, celá burza, a to nielen so striebrom, by sa zosypala, pretože by vyplynulo, že „papierové“ komodity neexistujú. Dokedy môže tento stav trvať, to necháme na každom jednotlivcovi, no je isté, že donekonečna sa s neexistujúcim tovarom obchodovať nemôže.

V prípade, že neobchodujete na burze a vašim cieľom je zabezpečenie vašich financií, prípadne prerozdelenie majetku do rôznorodého portfólia, jedným zo smerov by malo byť aj vlastnenie fyzického striebra.

Pri fyzickej forme je najlepšie orientovať sa podľa ceny za 1 trójsku uncu, prípadne 1 gram kovu, pretože iba takto nakúpite vhodne. Nemá zmysel nakupovať limitovanú edíciu strieborných mincí takzvanej numizmatickej hodnoty, ak našim cieľom je konverzia bežne chápaných peňazí do inej hodnoty.

Taktiež sa nenechajte nalákať na reklamy rôznych "pokladníc" (ak sledujete TV, viete, o čom je reč), tie často predávajú len na základe neznalosti kupujúcich. Témou tohto článku nie je očierňovanie, no je dobré vziať do úvahy práve investičný potenciál, od ktorého očakávate zhodnotenie.

Mince alebo tehličky, aké veľkosti?

Nákup tehličiek je výhodný iba vtedy, ak cena za gram neprekročí cenu za gram mince. V rôznom čase sa ceny strieborných odliatkov a mincí menia, preto je dôležité sledovať ceny u viacerých dodávateľov a vyberať tie najvhodnejšie kombinácie. Okrem toho za striebro platíte aj daň z pridanej hodnoty, čím sa samotný nákup predražuje. Je ale možné tento mechanizmus obísť, a to tak, že nakúpite striebro v zahraničí tam, kde sa DPH na striebro nevzťahuje. Často sú z tejto povinnosti vyňaté mince, keďže tie je možné zbierať, prípadne sa jedná o legálne platidlo a zákonodarci v niektorých krajinách takto ošetrili skupovanie fyzického striebra. Napríklad sa jedná o Silver Eagle, Silver Maple Leaf, Britannia, a iné.

Rovnako ako pri zlate, aj pri striebre platí, že menšie váhy majú väčšiu likviditu. Ťažko budete hľadať kupcu, ktorý vám odkúpi 5 kilogramové, alebo povedzme 100 uncové odliatky, no oveľa ľahšie sa zbavíte mincí o váhe jednej trójskej unce.

Taktiež pri výbere myslite na to, že striebornú tehličku nejde jednoducho prerezať na viacero odliatkov!

Skupovať váhy menšie ako je jedna trójska unca nemá momentálne význam, v takom prípade za tovar preplatíte a často sa cena takýchto odliatkov v prepočte na gram pohybuje na dvojnásobku spotovej ceny.

Cena striebra podlieha volatilite

V histórii sa udialo viacero manipulácii nielen pri striebre a to môže nejedného investora odradiť, no na vývoj cien je nutné nazerať z historického hľadiska. Dokonca aj obdobie 30 rokov nám nemusí podať pravdivý obraz o skutočnej hodnote tohto kovu, ideálne je pozrieť sa na historické tabuľky, ktoré napríklad poskytuje kitco.com.

V histórii, napríklad v období okolo roku 1980 sa vo svete odohralo viacero udalostí, ktoré viedli k panike a očakávaniu nedostatku fyzického striebra, čo stimulovalo investorov k nákupu a cena sa vyšplhala na niekoľkonásobok cien z predošlých rokov.

Celkovo je ale potrebné pozerať sa na ceny striebra ako na priemerné ceny počas rokov. Kým nedošlo k zrušeniu krytia papierových peňazí zlatom, obe komodity – zlato a striebro – mali po storočia stabilnú cenu.

Volatilita nie je faktor, ktorý by mal určovať, či o komoditu máme záujem.

Kedy nakupovať?

Každý by pravdepodobne najradšej nakupoval lacno a predával draho. Čakať na nižšie ceny môže priniesť úsporu povedzme 5, možno až 10 percent, no nikde nie je napísané, že sa nižších cien musíme dočkať. Taktiež by totiž mohlo dôjsť k prudšiemu nárastu cien, a je jedno, čo by sa jednalo o bublinu, alebo o prirodzený vývoj zapríčinený napríklad infláciou, či o náhly zvrat zapríčinený zverejnený verejnosti zatiaľ neprístupnými informáciami z vnútra priemyslu.

Ideálne je teda nakupovať priebežne, aj každý mesiac. Takto budete mať istotu, že nakupujete za priemernú cenu. Ak na začiatku roka striebro stojí 15 USD za uncu, v priebehu roka sa vyšplhá na 20 USD za 1 trójsku uncu, potom klesne na 17, atď, budete mať kov za priemerné ceny.

Historický pomer striebra ku zlatu

V rôznych publikáciách sa uvádza viacero rôznych pomerov zlata k striebru, ktoré sa nachádza na Zemi. Napr. podľa providentmetals.com Americký geologický inštitút odhaduje pomer striebra k zlatu na približne 17,5 k jednej. T.j. na každú uncu zlata v Zemskom povrchu existuje 17,5 uncí striebra.

Takýto pomer sa odzrkadľoval aj na cenách oboch kovov, aj keď boli obdobia, kedy ste za jednu uncu zlata mohli nakúpiť až 70, či 80 uncí striebra.

Podľa kitco.com je súčasný pomer (22 január 2015) približne 1 : 71,5 a teda z toho vyplývajú dva možné závery:

  • Striebro je podhodnotené
  • Zlato je nadhodnotené
  • Ceny zlata a striebra kopírujú ceny produkcie

Nech si vyberiete akýkoľvek z prvých dvoch záverov, oba hovoria v prospech nákupu fyzického investičného striebra. V prvom prípade je totiž jasné, že cena striebra pôjde hore, v druhom prípade je zas jasné, že cena striebra nie je ovplyvnená bublinou, ktorá praskne. Aj tretí záver je v podstate pozitívny pre budúci vývoj cien, pretože vždy sa ťaží to striebro, ktoré je najdostupnejšie. Ťažko predpokladať, že by sa v tejto dobe cena striebra dostala pod hranicu 5 USD za trójsku uncu, to by sa Spojené štáty Americké museli fyzicky zbaviť svojej meny, čo by malo za následok pád dolára ako rezervnej meny, no aj vtedy by sa komodity začali obchodovať v iných menách, ktoré by sa stali rezervnými.

Príklad investície do striebra

Aj keď sa investovanie do striebra zdá v poslednej dekáde ako horšie rozhodnutie v porovnaní so zlatom, poďme sa na to pozrieť cez čísla. Náhodne si vyberieme štvrtý kvartál 2004 a porovnáme ho s tretím kvartálom roku 2014, zistíme, že aj keď sme v roku 2004 (údaje pochádzajú z nbs.sk a iných dostupných zdrojov) mali v hospodárstve priemernú nominálnu mzdu €596, dokázali sme z takejto mzdy nakúpiť viac striebra, ako keď to porovnáme s tretím kvartálom 2014. Konkrétne údaje sú:

Priemerná nominálna mzda za Q4 2004: €596 , Q3 2014: €837

Kurz USD:EUR v Q4 2004: 0,79 , Q3 2014: 0,8

Cena jednej Trójskej unce striebra v Q4 2004: 6,9 USD , Q3 2014: 17 USD

Priemerná cena za 1 štvorcový meter v celoslovenskom priemere bola v Q4 2004 €954 , Q3 2014 €1220 .

Keď to zrátame, tak v prípade, ak by sme v roku 2004 investovali do striebra toľko, koľko by nás stál nákup 100 štvorcových metrov nehnuteľnosti, v treťom kvartáli 2014 by sme za nadobudnuté striebro nakúpiť 195 štvorcových metrov.

Použité dáta pochádzajú aj z reality.etrend.sk a nbs.sk.

Pripravte sa na turbulencie

Ak kupujete tehličky a mince, majte na pamäti, že dnes môžete nakúpiť za sumu, ktorá sa môže zajtra prepadnúť povedzme o 5 percent, takisto ale môže stúpnuť o opačných 5 percent. To, že sa ceny vyvíjajú podľa obchodovania na burzách ale nie je dôležité, je totiž potrebné sústrediť sa na cieľ a sledovať ho. Nesnívajte o tom, “keby...” Ak vám vlastnenie fyzického kovu vadí, zbavte sa ho a robte niečo, čo vám prinesie viac radosti. Človek žije svoj život len raz a preto by sa mal venovať tomu, na čom naozaj záleží. Investovanie totiž nie je pre každého a rôzni ľudia majú rôzne pohľady na konkrétne veci a situácie. Byť šťastný a spokojný so svojim životom v žiadnom prípade neznamená byť bohatý, a platí to aj obrátene.

Akonáhle sa rozhodnete pre investovanie do fyzického striebra, stanovte si hranice, ktoré definujú nakupovanie a predávanie, resp. výmenu za inú komoditu, akcie, či aktíva ako nehnuteľnosti, atď. Fiktívny príklad je nákup striebra pod cenu €20 za 1 trójsku uncu, výmena striebra za zlato pri pomere 1:30 (cena zlata:cena striebra), prípadne výmena za akcie, ak tie, ktoré sú zahrnuté v S&P500 či DOW klesnú voči striebru na také hodnoty, že budete považovať striebro za nadhodnotené. Prípadne sa zamerajte aj na nehnuteľnosti, a ceny porovnávajte aspoň raz mesačne. Ak striebro oproti nehnuteľnostiam stráca, jedná sa o vhodnú dobu pre nákup kovu. Akonáhle sa trend obráti a predpokladáte, že nastal vrchol, predávajte striebro a nakupujte byty, domy, pozemky.

Najhoršie, čo môžete s voľnou hotovosťou urobiť, je spotrebovať ju na veci, ktoré nepotrebujete, a ktoré o niekoľko rokov vyhodíte.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup