Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Prečo kupovať fyzické zlato

Kupovanie 24 karátového zlata (t.j. čistého zlata) sa zvyčajne označuje ako investícia, no ak nakupujete fyzický kov, jedná sa skôr o poistenie, pretože iba málo ľudí skupuje reálny kov za účelom krátkodobého držania komodity a jej následného predaja so ziskom (ak ste ale nakupovali v Decembri 2015 a predávali vo Februári 2016, mohli ste ľahko dospieť k zisku 10 a viac percent). Existuje množstvo prístupov a ľudí, ktorí sa vás snažia presvedčiť o výhodách, či bezvýznamnosti kupovania fyzického zlata, poďme sa teda na problematiku pozrieť zblízka a vonkoncom by nebolo rozumné hádať sa o tom, či je fyzické investičné zlato dobrý nákup alebo nie - namiesto toho si uveďme fakty, nech potom každý posúdi situáciu a vyhliadky do budúcnosti.

Ak ste obchodník, potom samozrejme držanie určitého malého množstva kovu k okamžitému predaju môže dávať zmysel, no aj tu sa prejavuje volatilita a väčšina predajcov nevlastní väčšie množstvá, keďže trhová cena sa vždy odvádza od tej spotovej.

Nevýhody držania fyzického zlata

Bolo by jednoduché tvrdiť a hučať do vás o tom, aby ste bezhlavo nakupovali, že nič lepšie neexistuje. Poďme si vymenovať možné negatíva:

Držanie reálneho zlata nie je ako kúpiť si nový mobilný telefón hoci za €500.

Akonáhle nakúpite väčšie množstvo, nemožno to nechať povaľovať sa niekde v zásuvkách, či skrinkách. Stačí vlastniť povedzme 3 – 4 trójske unce, čo je v januári 2015 hodnota približne €3 000 až €4 000. Ideálne je zlato zabezpečiť v sejfe (pre zjednodušenie hovoríme ďalej o sejfe, no medzi sejfom a trezorom je markantný rozdiel, taktiež sa delia podľa triedy bezpečnosti, atď - preto berte slovo "sejf" ako všeobecný výraz pre skupinu produktov zahŕňajúcu sejfy a trezory!), no v skutočnosti žiaden sejf nie je neprekonateľný. Existujú lacné riešenia v sumách pár desiatok eur, ale zlodej si pri troche fyzickej zdatnosti, času, a šikovnosti môže vziať celý sejf so sebou. Inou cestou je zabezpečiť si dostatočne odolný sejf, ktorý váži od 300 kg vyššie – v takomto prípade máte aspoň vysokú pravdepodobnosť, že narušiteľ objektu nebude môcť sejf jednoducho vziať a preveriť jeho obsah v bezpečí mimo vášho domova, či kancelárie. Zabezpečovací systém by mal byť samozrejmosťou, ak v priestoroch firmy alebo domu, či bytu uchovávate drahé kovy.

Zlato môžete držať aj v banke, v tých by malo byť bezpečnejšie. Na druhej strane ale platíte za prenájom trezoru a ak potrebujete zlato ihneď, neviete sa k nemu dostať do pár minút. Bankové prázdniny môžu byť nočnou morou nielen v prípade výberu hotovosti (viď Grécko).

Predávajúci

Zlato je potrebné nakúpiť od vierohodného zdroja, aby ste mali istotu, že ste skutočne nakúpili pravý žltý kov. Napríklad na aukciách ebay môžete často nakúpiť falzifikáty, no za ceny, ktoré zodpovedajú trhovým cenám. Existujú jednoduché a lacné testy, ako sa presvedčiť o tom, že nakupujete pravý kov a nie iba napodobneninu. Viac o tejto problematike zistíte v tomto článku.

Množstvá

Nákup povedzme kilových tehličiek láka cenou, pretože cena veľkých tehličiek je obvykle blízko spotovej cene „papierového“ zlata. No ľudia zvyčajne nemajú dostatok voľných prostriedkov na nákup pár kíl zlata, preto volia hmotnosti do 1 trójskej unce. Aby ste diverzifikovali svoje portfólio, je vhodné držať viacero variánt žltého kovu práve kvôli cenám a následnej likvidite. Ak by cena zlata vzhľadom k EUR, USD, alebo inej mene vzrástla povedzme 5 násobne bez toho, aby došlo k adekvátnemu zvýšeniu príjmov, veľmi ťažko by ste hľadali kupca, ktorý by vám bol ochotný zaplatiť legálnym platidlom trhovú hodnotu veľkých tehál. Taktiež nejde jednoducho vziať pílku a tehličku prerezať.

Malé množstvá (5, 10 a 20 gramov) sú preto likvidnejšie, no zároveň sú v prepočte na gram aj drahšie oproti veľkým tehličkám a minciam. Ak náhodou nemáte prehľad, obvykle ide len o pár percent, čo ale pri objemoch desiatok či stoviek jednotiek môže znamenať markantný rozdiel.

Budúca cena

Nikdy neviete, ako sa bude vyvíjať cena zlata oproti hlavným menám. Existujú predpovede a teórie o tom, že zlato v blízkej dobe (článok bol napísaný v januári 2015) vystrelí k 4 000, či 10 000 USD za uncu. Bez toho, aby sme rozvíjali rôzne scenáre, musíme ale brať do úvahy fakt, že teória a prax sa nie vždy zhodujú. Je pravdepodobné, že pri stúpajúcom objeme legálneho platidla v obehu raz dôjde k nárastu ceny na zodpovedajúcu úroveň.

Zlato pôsobí ako „bezpečný prístav“ predovšetkým na burzách, ktoré na povedzme prepady cien ropy reagujú posilnením drahých kovov. Ak ale cena ropy stúpa a neexistujú vyhliadky na jej znehodnotenie, investori predávajú drahé kovy a investujú práve do ropy, resp. inej komodity (nemusí ísť len o tradičnú komoditu, pretože aj mena je vo svojej striktnej podstate komodita), ktorá má potenciál rásť. A tak ďalej, aj investori očakávajú zisk z akcií, preferujú radšej tie, a zlato trpí. A ak "neletia" akcie, môžu kupovať Bitcoin. Pri nákupe zlata je nutné obrniť sa dávkou trpezlivosti, nepodliehajte krátkodobým výkyvom. Mať “nervy zo železa” sa môže vyplatiť, aj keď niekedy s človekom “zamáva” pohyb dole v sumách desiatok eur v priebehu 30 či 60 minút.

Tradičné komodity, akými sú drahé kovy, ropa, meď, oceľ, či železná ruda ale koncom roka 2015 zažívajú ťažké časy, a investori od nich dávajú “ruky preč”. V prípade drahých kovov to ale nemusí byť na škodu veci, pretože deflácia znamená obmedzenie množstva legálneho platidla v obehu, čo v konečnom dôsledku vyústi do hospodárskeho poklesu (sprevádzané prasknutím bubliny). Okrem toho na COMEX-e sa obchoduje iba papierové zlato a striebro, a to všetko hovorí v prospech nakupovania fyzického zlata. Ceny klesajú, a vaše zlato už predsa nebude opäť dolované v baniach, čo znamená, že objem existujúceho zlata v zemskej kôre klesá. Čím nižšie budú stroje a ľudia zlato ťažiť, tým budú stúpať aj náklady na celý proces ťažby, a logicky nemôže dôjsť k dlhodobému poklesu ceny - kto by ťažil, ak by to bolo nerentabilné?

Predaj

S držaním fyzického zlata a jeho následnej zámene za peniaze je samozrejme spojená aj nutnosť nájdenia budúceho vlastníka. Predávať môžete priamo alebo cez spoločnosti, ktoré sa tomuto biznisu venujú. V takomto prípade ale obvykle dostanete za 1 trójsku uncu menej, resp. maximálne sumu, ktorá zodpovedá spotovej cene. Obchodník totiž nerobí obchod z filantropických pohnútok, no ide mu o zisk. Aj to je dôvod, prečo na trhu nenájdete tehličky a mince za spotové ceny.

Výhody kupovania fyzického zlata

Negatív je viacmenej dosť, o tom sa hádať nebudeme. Napriek tomu stojí za zváženie, či chceme svoj majetok držať v dlhodobom časovom horizonte v zlate, alebo v papierovej mene.

História mien

S každou menou, ktorú momentálne používame, sa viaže kratšia, či dlhšia história. Práve história je to, čo by od zhromažďovania meny (papierikov) mala odrádzať. Ako sa ľudstvo posúvalo vpred, jediným stálym platidlom bolo zlato a striebro. Až koniec devätnásteho a dvadsiate storočie ale priniesli masívne rozširovanie papierových mien, a až posledných pár desiatok rokov môžeme sledovať trend, kedy peniaze prestávajú byť kryté zlatom (technicky povedané v dnešnej dobe nepoužívame peniaze, ale iba meny, a to z dôvodu, že peniaze si dlhodobo držia kúpnu silu - ale z prirodzených dôvodov na týchto stránkach nazývame meny peniazmi, ľudia sú na tento termín zvyknutí). T.j. akákoľvek mena môže byť tlačená, až kým nedôjde k hyperinflácii a k štátnemu bankrotu. Jednou z komodít, ktoré ale na hodnote nestrácajú, je zlato. Okrem zlata a iného sa jedná napríklad aj o pozemky a striebro. Ak namietate, pozrite si vývoj cien Ag a Au voči CAD, RUB, JPY a mnohým ďalším menám.

Položte si sami otázku: Ak by som ja, moji rodičia, moji starí rodičia, ich rodičia, a rodičia ich rodičov každý rok nakúpili jednu-jedinú trójsku uncu zlata, odložili ju, a prenechali ďalším pokoleniam, malo by to väčšiu hodnotu, ako keby odkladali rovnakú sumu v papierových peniazoch?

Ak má niekto záujem o ukladanie svojho majetku v tradične ponímaných peniazoch, nech si spomenie na všetky menové reformy, ktoré sa počas nedávnej histórie udiali nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Často ľudia prichádzajú o celoživotné úspory.

Iba málo ľudí vie o tom, že už približne 1000 rokov dozadu sa v Číne odohrala situácia, kedy tradičné nositele hodnôt zamenili za papierové peniaze (zdroj: historyworld.net) a dopadlo to kolapsom ich finančného systému po približne 500 rokoch od zavedenia z dôvodu hyperinflácie.

Nemaľujme ale čerta na stenu, hyperinflácia môže a nemusí prísť zajtra, o rok a ani o 50 rokov.

To, prečo volíme zlato, je fakt, že je od počiatkov civilizácie považované za nositeľa hodnôt. Tam, kde je zlato, je aj moc a bohatstvo.

Zlato je vyčerpateľný zdroj

Aj napriek tomu, že na burzách sa so zlatom obchoduje veľmi čulo, jeho ceny fluktuujú, ide iba o predaj a nákup papierového zlata, ktoré nemá veľa spoločného s fyzickým kovom. Zásoby zlata vo svete sú podľa odhadov približne v pomere 1:12 až 1:15 oproti striebru, pričom striebru podľa vývoja jeho produkcie a spotreby hrozí onedlho jeho nedostatok – t.j. Nedostatok fyzického striebra. Rovnako sa môžeme pozerať aj na zlato, keďže toho je ešte menej a veľká časť existujúceho zlata je fyzicky alokovaná. Z rôznych zdrojov, napr. businessinsider.com, bbc.com a goldsheetlinks.com je možné odsledovať vývoj dopytu a celkovej ročnej produkcie zlata v porovnaní s celkovými odhadovanými zásobami zlata, ktoré sa nachádza nad zemským povrchom. Je jasné, že cena zlata sa nutne zvýši, akonáhle jeho získavanie bude finančne náročnejšie a akonáhle sa jeho zásoby vo svete začnú zmenšovať.

Zlato je okrem toho zo zvláštnych a iracionálnych dôvodov brané ako cennosť, ako niečo, čo je hodnotné. Využite zlata v priemysle je momentálne (v roku 2015) minimálne a z grafov na vyššie uvedených stránkach je jasné, že za dopytom stoja z veľkej časti malí investori a centrálne banky. Či sa jedná o prípravu na nahradenie amerického dolára inou rezervnou menou, či dokonca zlatom, to necháme na iných.

Zlato ako príprava na dôchodok

Ak by ste si pred 30 rokmi začali ročne odkladať po 2 trójske unce zlata, dnes by ste ich mali 60. S takýmto množstvom zlata by ste si mohli zakúpiť množstvo vecí, či už by šlo o financovanie dovolenky, vašej nehnuteľnosti, zdravia, alebo by ste jednoducho mohli pomôcť svojim deťom. Ak by ste zlato nepotrebovali zameniť za legálne platidlo, nechali by ste ho tak na neskôr, prípadne by ste sa rozhodli ho dať vašim potomkom ako dedičstvo - nemusíte byť hamižný/á, je dôležitejšie byť šťastný/á. Spomínaných 60 trójskych uncí má v januári 2015 hodnotu približne €60 000 a s takýmto objemom peňazí je možné podniknúť viacero serióznejších aktivít.

Okrem toho v Európe existuje trend neustáleho predlžovania veku, kedy môže človek odísť do dôchodku. Mnoho ľudí sa dôchodku dožije v chatrnom zdraví, prípadne zomrie ešte pred nadobudnutím nároku na dôchodok. Nejeden zamestnanec či podnikateľ by rád odišiel do predčasného dôchodku, no vidina značne menšieho príjmu, resp. druhu sociálnej dávky ho núti dennodenne chodiť do práce a oberať sa tak o zaslúžený oddych.

Ak by ste ale nechali zlaté rezervy svojim potomokom, a oni by ich neminuli na účely, ktoré nespadajú do klasifikácie investícií, t.j. buď by si zlato nechali, alebo ho ako investíciu ďalej zveľaďovali, mohli by svoje imanie rozšíriť. A práve to je cesta, ako malými krokmi smerovať k silnej dynastii. Ak si porovnáte rozdiely medzi rodinami, ktoré majú skutočne hodnotné majetky a moc, a tými, ktoré patria do strednej triedy, zistíte, že vo väčšine prípadov si rodiny budovali svoje zázemie po celé pokolenia. Samozrejme, teraz nemyslíme na ľudí, ktorí svoj majetok nadobudli pochybným a netransparentným spôsobom.

Pozor ale na zvlášť podstatný fakt, ktorým je to, že sa nesnažíme nikoho nahovárať na bezhlavý nákup komodít v zmysle “Kupujte, lebo nebude!“, alebo “Kupujte, lebo ostanete chudobný” - takéto praktiky známe predovšetkým obchodníkom s produktami Herbalife a inými, sú zavrhnutiahodné. Naopak, investíciu je nutné si poriadne premyslieť a urobiť ju iba vtedy, ak ste naozaj presvedčený, že je to správny krok! Ak vám držanie zlata a striebra neprináša dobrý pocit, predajte ho a peniaze využite na účely, ktoré vás urobia šťastnými!

Doby neistoty

Nemusí sa ihneď jednať o vojnový konflikt, globálny pád ekonomiky, ako nám radi podsúvajú rôzni analytici, no stačí prísť o prácu a zlato bude viac než kov, ktorý držíte v trezore. Doba je jednoducho taká, že predovšetkým starší ľudia majú problém s nájdením si kvalifikovanej a dobre ohodnotenej práce, ak o tú súčasnú prídu. Ak ste si ročne odkladali spomínané 2 trójske unce zlata, a ak zároveň zajtra prídete vo veku 60 rokov o prácu, nemusíte si lámať hlavu a robiť starosti ohľadom budúcnosti – budete dostávať ako dávky a dôchodok, tak môžete speňažiť aj žltý kov.

Iným príkladom je, dajme tomu, ak ste mladý investor, ktorý napríklad pracuje 4 alebo 5 rokov na farme, alebo hoci aj na Alijaške, kde pomáhate pri spracovaní rýb, ťažbe ropy, alebo rúbete drevo, dokážete si zarobiť dosť nato, aby ste si časť úspor vymenili za žltý kov a pripravili si tak dobrý základ na dobu, keď budete o nejaký ten rok starší. Je určite múdrejšie nakúpiť z úspor drahé kovy a nie spotrebný materiál, akým je napríklad elektronika a bežné autá (inak sa ale pozeráme na veterány, ktorých hodnota môže rásť!).

Záver

Zlato, ak nie ste obchodník, nakupujete ako poistku, myšlienkam na špekulácie sa radšej vyhnite (nemusia vyjsť). Kúpa fyzického zlata je forma zabezpečenia. Zlato sa za bežných podmienok nerozpadne, neodparí sa, jednoducho nestratí hodnotu. Či ho nakoniec predáte so stratou 5 percent, alebo so ziskom 10 percent v zmysle jeho prevedenia na práve používanú papierovú menu, alebo či ho vôbec nepredáte – na tom nezáleží, pretože vždy viete, že ho môžete použiť, ak si to situácia vyžaduje.

Pre porovnanie na úplný záver uveďme napríklad rozdiely pri nákupe nehnuteľností, kde je žltý kov oslobodený od amortizácie, čo je určite veľká výhoda. Jednoducho sa nestaráte o rekonštrukcie, platby, nedoplatky, poškodenia, a využijete ho len vtedy, keď to uznáte za vhodné.

Pri konečnom rozhodovaní sa sústreďte aj na to, čo je momentálne na trhu lacné a drahé. Ak sú akcie v porovnaní so zlatom lacné, nakupujte radšej akcie (nie je to ale prípad roku 2015). Ak sa vám zdá, že platina, paládium a ródium majú vo výhľade 5 až 15 rokov svetlejšiu budúcnosť ako zlato, zlata nakúpte len minimum a to pre istotu, a väčšinu vašich voľných finančných zdrojov alokujte vo forme kovov, ktoré sa hojne využívajú v automobilovom priemysle pre znižovanie množstva emisií. Ak vidíte budúcnosť v elektromobiloch, nakupujte kovy, ktoré sa na ich výrobu používajú (resp. na výrobu batérií do elektromobilov). A tak dookola, jednoducho si zvážte možnosti dlhodobého vývoja a vaše očakávania, ktoré je nutné dôkladne analyzovať a preveriť - vždy buďte skeptický/á a vaše predpoklady sa snažte vnímať kriticky, pokúste sa ich sami sebe vyvrátiť - až potom totiž dospejete k záveru, či skutočne nákup fyzického zlata stojí za to.

Pozrite si aj naše ďalšie články, ktoré sú dostupné z hlavnej stránky.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup