Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Prečo nedržať peniaze v banke

Ak sa vám narodilo dieťa, určite ste sa stretli s telefonátmi od poisťovacích agentov ohľadom sporenia a poistenia práve pre vaše bábätko. Ak sledujete reklamy v televízii a na internete, narazíte na množstvo spotov, ktoré sa vás taktiež snažia presvedčiť o výhodách držby vašich peňazí (technicky sa ale nejedná o peniaze, pretože tie z definície v čase nestrácajú svoju hodnotu - takže sa jedná iba o menu, legálne platidlo - pre zjednodušenie ale používajme termín "peniaze") v bankách. Tu vám dajú 2 percentný úrok, niekde inde 1 percento ročne, a inde zas ponúkajú až 4 percentá na sporiacom účte. Banky teda útočia už na malé deti cez ich rodičov (ktorý rodič nechce pre svoje dieťa len to najlepšie?), mladým študentom zas ponúkajú účty zadarmo, a permanentne nás všetkých presviedčajú o tom, aké výhodné je “mať” peniaze v banke. To, čo vám v banke ale nepovedia je to, že peniaze dnes nereprezentujú hodnotu, ale dlh. Dlh niekoho, kto dlží niekomu inému. V tomto prípade je to dlh banky vám, za čo vám banka ponúka úrok, aj keď často zisk z úroku nepokrýva ani nezmyselné poplatky, ktoré si od vás banka vypýta sa svoje služby, resp. za to, že môže vaše peniaze používať na svoje podnikanie a na vytváranie ziskov.

Sporiaci účet

Už možno vaši rodičia, príbuzní, prípadne známi vás učili o výhodách ukladania finančných zdrojov na sporiacich účtoch, veď na nich sa peniaze úročia a tým pádom máte stále viac a viac. Ak ale fixujete peňažné prostriedky v banke na nejakom účte, na istý čas sa ich zbavujete a dávate banke možnosť s nimi obchodovať. Banka v súčasnej dobe nemusí mať všetky vklady svojich klientov k dispozícii, čo sa napríklad prejaví pri jave, ktorý označujeme “run na banky”. Jedná sa o moment, kedy ľudí zachváti panika a začnú hromadne vyberať svoje úspory z bánk, no tie ich jednoducho nemajú a tak dochádza buď ku kolapsu systému, alebo k tlačeniu a presunu nových bankoviek tak, aby bol dopyt uspokojený.

Najlepšie je hodnota peňazí, inflácia a znehodnocovanie vyjadrená v cenách nehnuteľností. Keď ste si ešte v nedávnej minulosti mohli zaobstarať nehnuteľnosť v hodnote 1 milión SKK (pre zjednodušenie povedzme €33 000), bola to relatívne vysoká suma. Dnes v roku 2015 má takáto nehnuteľnosť hodnotu povedzme €50 000, čo by v prepočte na slovenské koruny bolo približne 1 500 000 SKK. To, či došlo k inflácii, a akej veľkej, alebo či ide o bublinu spôsobenú dostupnosťou zadĺžiť sa, alebo či sa jedná o mix týchto javov, to nebudeme momentálne riešiť. Dôležité je si uvedomiť si to, že povedzme v roku 2002 stála jedna Trójska unca zlata približne 290 USD a priemerná cena za 1 štvorcový bola podľa nbs.sk €592. V júli 2002 bol výmenný kurz USD:EUR približne 1:1.

A teda ste potrebovali 2,04 Trójskej unce zlata na kúpu jedného štvorcového metra, pričom v decembri roku 2014, kedy bola cena zlata približne 1 200 USD za 1 Trójsku uncu, by ste pri výmennom kurze 1:0,8116 USD:EUR potrebovali na zakúpenie 1 štvorcového metra o hodnote €1 215 iba 1,23 Trójskej unce zlata. To znamená, že ak ste nakúpili v roku 2002 zlato potrebné na kúpu 100 štvorcových metrov, v decembri 2014 by ste si za rovnaké zlato mohli nakúpiť zaokrúhlene 166 štvorcových metrov!

Pri sporiacom účte by ste ale zo sumy €592 v roku 2002 urobili €1 215 iba v prípade, ak by ste mali priemerné ročné úročenie po zdanení 5,687% . Stále by ste si ale mohli kúpiť iba rovnakú výmeru, ako v roku 2002!

Výsledok je viac ako jasný, zlato si svoju hodnotu udržiava, pričom “peniaze” na hodnote strácajú! Nejde o čísla a sumy na účtoch, ale o reálnu hodnotu, ktorú si za danú komoditu môžete zaobstarať.

Navyše sa v tomto prípade prejavuje aj nadmerné tlačenie “peňazí” z ničoho, čo vedie k tomu, že zlato je v súčasnosti naozaj lacné a to aj napriek tomu, že jedna Trójska unca stojí viac ako €1 000.

Inflácia

Inflácia je spomenutá aj vyššie, no všeobecne máme mať stále pocit, že zarábame viac. Ak to ale prevedieme na zlato, zistíme, že v roku 2002, kedy bola podľa ako-investovat.sk priemerná nominálna mzda na Slovensku €448,48 , sme si mohli za danú sumu kúpiť pri zjednodušenom výmennom kurze EUR:USD 1:1 a cene zlata 290 USD za 1 Trójsku uncu približne 1,54 Trójskej unce zlata. No podľa uvedených údajov sme si mohli v roku 2013 za priemernú nominálnu mzdu, pri zjednodušenej cene 1 320 USD za 1 Trójsku uncu a pomere 1:0,75 EUR:USD, zaobstarať iba približne 0,83 Trójskej unce zlata!

Takže ak aj inflácia rastie, a s ňou rastú aj platy, neznamená to ešte, že naše “peniaze” naozaj získavajú na hodnote.

Naopak, ak si prepočítame financie na zlato, a to následne porovnáme s cenami nehnuteľností, opäť dôjdeme k záveru, že v minulosti sme zarábali viac a naše “peniaze” mali vyššiu hodnotu.

Krach banky

Nie je to bežný jav, navyše banky sú zákonom chránené až do výšky €100 000 na účet, t.j. ak by došlo ku krachu banky, niekto by nám mal tých €100 000 vrátiť.

Krachu viacerých bánk naraz sa netreba obávať, pretože by to zrejme bolo predzvesťou krachu celého systému - alebo jeho súčasťou. Aj napriek tomu, že existuje mnoho prognostikov, ktorí hlásajú skorý koniec amerického dolára, táto mena je stále rezervná a to je možné chápať ako garanciu jej dočasnej stability. Neustále uvoľňovanie nových a nových nekrytých peňazí do systému formou dlhov taktiež aspoň dočasne prispieva k stabilite, pretože odďaľuje kolaps. Teoreticky je možné, aby sa tento kolaps odďaľoval aj po celé generácie.

Ak ale pripustíme katastrofické scenáre, ku krachom raz dôjde a z “peňazí” nám nezostane nič. Stačí spomenúť problémy s rubľom v Rusku roku 1998, krachy Argentíny, atď.

Tak či onak, v prípade krachu banky môžeme iba dúfať, že naše fiktívne peniaze uvidíme.

Hyperinflácia

Tento jav nastáva v prípade, ak sa do ekonomiky vleje príliš veľa finančných zdrojov, čo sa napríklad deje pri “kvantitatívnom uvoľňovaní”. V prípade rezervnej meny, ktorou je v roku 2015 stále americký dolár ale svet nepodlieha panike a tlačenie peňazí slúži len na potlačenie deflácie.

Kdekoľvek inde by ale prítomnosť veľkých objemov novovzniknutých peňazí naštartovala rýchly rast cien a znehodnotenie úspor. Banky by síce zvyšovali úrokové sadzby aj na sporiacich účtoch, no z histórie vieme, že peniaze na účte nikdy nezarobia viac, a znehodnotia sa.

Devalvácia meny

Ak sa ktosi v pozadí rozhodne, že riešením hyperinflácie je skresanie počtu núl na bankovkách a zároveň aj na bankových účtoch, zrazu príde sporiteľ o celoživotné úspory. Riešením nie je ani vlastnenie nehnuteľností založených úvermi, pretože pri devalvácii by vlastník nemal čím splácať starý dlh. Jedine, ak by sa dlh okresal rovnako ako hodnota legálneho platidla. Ak ale vlastníte nehnuteľnosť bez toho, aby bola zaťažená úverom, jej cena vzhľadom k používanej mene klesne tiež, pretože zrazu nebude nikto, kto by mal dostatok financií na jej nakúpenie.

Ak by bola v obehu mena krytá zlatom, k devalvácii by dôjsť nemohlo, pretože peniaze by boli nositeľom hodnoty, teda zlata. A naopak, za zlato by ste si mohli kedykoľvek nakúpiť peniaze, a to vopred stanovenú sumu.

Záver

Ak plánujete nakúpiť povedzme nehnuteľnosť v blízkej budúcnosti, držanie peňazí na účte dáva zmysel. Prípadne pre každý prípad je vhodné na účte držať povedzme €10 000 (platné k januáru 2015), zvyšné peniaze je ideálne premeniť na drahé kovy a tie zameniť späť za peniaze v prípade, ak je to nutné.

Aby sme si ale všetci uvedomili základné pravidlo dnešného bankového systému a to, prečo je lepšie mať hodnoty uložené v drahých kovoch, dospejeme k poznaniu, že akékoľvek peniaze uložené v banke v skutočnosti neexistujú. Sú to iba záväzky banky voči vám, teda v skutočnosti banka dlží vám, čo vám vynahrádza chatrným úrokom.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup