Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Šarlatáni v biznise so zlatom a názor každého

V tomto článku sa pozrieme bližšie na mizériu ohľadom argumentácie pre a proti nákupu zlata v súčasnom období (článok bol uverejnený v máji 2018). V tejto dobe je totiž bežné naraziť na čoraz viac zdrojov, z ktorých je väčšina iba šum, ktorý ale môže nakoniec negatívne ovplyvniť investičné rozhodnutia. Je možné, že ak budete tento článok čítať povedzme v roku 2025, bude situácia so šumom ešte horšia – zvyčajne sa totiž ľudská ignorancia šíri parabolicky.

A teda - ak sa venujete zlatu a striebru ako investícii, resp. investovaniu vo všeobecnosti, pravdepodobne ste narazili na množstvo rôznych internetových, prípadne knižných zdrojov, ktoré prezentujú silné argumenty (povedzme, že slovo „silné“ je v tomto prípade odvodené zo situácie, že ktokoľvek – naozaj ktokoľvek – môže daný argument vyhodnotiť ako silný, a to bez ohľadu na jeho objektívnosť) pre a zároveň proti nakupovaniu investičného zlata a striebra. Keďže dnes môže mať svoje vlastné internetové stránky ktokoľvek, nikdy bez overenia nevieme, či rady a názory dáva niekto, kto môže správnosť svojich rozhodnutí podoprieť reálnymi výsledkami, alebo aspoň finančnými rozhodnutiami (šiel/šla s kožou na trh?). Je tiež na zváženie, či môžeme brať vážne niekoho, kto do nejakého aktíva vrazí 300 eur, ktoré dostal ako vreckové od svojej mamky a ocka, alebo či niekto, kto zdieľa svoje presvedčenie a snaží sa svoje názory prezentovať verejnosti, investoval podstatne viac (a predtým to napríklad zhodnotil).

Tak ako sa po roku 2017 „roztrhlo vrece“ s „investormi“ v kryptomenách, rovnako pribudli aj „analytici“ v prospech a proti drahým kovom (aj keď kryptomeny zaznamenali väčší záujem). Škoda len, že rovnako ako s kryptomenami daní odborníci nezačali so svojou investičnou a osvetovou činnosťou v roku 2010, 2011, prípadne do roku 2014, ani takzvaní odborníci na drahé kovy neboli k videniu v rokoch 2000-2005 (česť výnimkám). Pozorovateľovi určite neušla skutočnosť, že väčšina ľudí príde na hostinu „po funuse“. A tak sa môžeme dostať k prezentáciám, ktoré sľubujú rozprávkové výnosy, kde ale samotní „hlavní hrdinovia“ zväčša len propagujú to, v čom majú menšiu alebo väčšiu sumu. A teda ich cieľom je zhodnotiť svoje aktíva takým spôsobom, že namiesto robenia správnej a rozumnej diskusie len lákajú ďalších na „to svoje“, čo je charakteristické napr. pre pyramídové hry. V striktnom ponímaní sa o pyramídovú hru nejedná, pretože na konci je akýsi produkt, no daný produkt nemusí mať žiadnu skutočnú hodnotu.

Čo je najhoršie a čo môže poslucháčov takýchto osôb zmiasť, je práve argumentácia. Často totiž „dáva zmysel“. Z psychologického pohľadu môžeme väčšinu propagátorov ktorejkoľvek myšlienky zaradiť k psychopatom, a to z jednoduchého dôvodu – používajú racionálne argumenty pre svoje interpretácie a hľadajú si subjekty vhodné k manipulácii, pričom z propagácie im vyplýva nejaká forma zisku. Majte na pamäti, že racionalita pre osobu A nemusí byť racionálna pre osobu B. Takýchto manipulátorov môžeme nazvať šarlatánmi. A teda skúsme sa objektívne pozrieť na to, čím podopierajú svoje myšlienky títo šarlatáni – bod po bode. Vopred sa ospravedlňujem, že tento článok nepokrýva všetky možné argumenty a prístupy. Nekonečná hlúposť sa nedá popísať konečným počtom slov.

Svet zajtra skončí

Mnoho „alternatívnych“ médií sa odkazuje na neustále konflikty, či už diplomatické alebo vojenské. Neustála vojna (alebo iba pomyslenie na konflikt) niekde v zahraničí a hrozba vojny medzi Ruskom a USA, prípadne medzi Iránom a Izraelom, či nateraz „ututlaná“ hrozba vojny v Kórei je ideálny námet pre mnoho videí a ešte viac článkov. Hrozba konfliktov je na jednej strane braná ako argument pre nákup zlata, kde by zlato malo naberať na hodnote, a zároveň je to prezentované ako argument proti nákupu zlata – veď načo by sme mali zlato vlastniť, keď všade okolo budú rásť nukleárne hríby.

Okrem vojenských konfliktov nám samozrejme hrozí hyperinflácia, globálne otepľovanie, ochladzovanie a iné globálne „čokoľvek“. Hrozí nám aj výbuch supervulkánov, uvoľňovanie metánu do atmosféry, zlyhanie nukleárnych reaktorov, nedostatok pitnej vody, hromadné prepúšťania z dôvodu nahradenia človeka robotom, a podobne. Je potrebné spomenúť aj možnosť rezistentného vírusu, ktorý vyhubí 90 percent populácie (pozor, to by neprospelo trhu s nehnuteľnosťami!), chemtrails, šírenie neplodnosti, rakovinu spôsobenú plesňami, umelú inteligenciu, cholesterol, imigráciu, barterový obchod. Určite je tu mnoho vynechaného, čitateľ to snáď ospravedlní.

Čo všetky tieto argumenty spája, je strach. Strach je jeden z najlepších, ak nie najlepší, prostriedkov na kontrolu jedinca a populácie. Ak je človek vystavený neustálemu „masírovaniu“ s cieľom zastrašiť ho, a ak nakoniec podľahne, je potom jednoducho manipulovateľný. Ak v spoločnosti nastolíme atmosféru strachu, a ak zároveň ponúkneme riešenie, potom bude náš biznis, ktorý „iba náhodou“ profituje z tohto riešenia, alebo hoci len zo šírenia strachu, prekvitať. Je jedno, či predávate zlato a striebro a rozširujete atmosféru strachu z hyperinflácie, alebo či rovnakú atmosféru strachu rozširujete z dôvodu hľadania ziskov z predaja mäsových a fazuľových konzerv, alebo či zlato zatracujete z dôvodu, že je to iba relikt z minulosti a budúcnosť sú decentralizované kryptomeny. Zakaždým je potrebné pozerať sa na „qui bono“ - a teda to, prečo niekto tvrdí to či ono, a aký má z toho prospech.

Niekedy zainteresovanie konkrétnej osoby nie je úplne jasné a preto môže byť jednoduché podľahnúť pekne znejúcim argumentom.

Nikdy sa nerozhodujte na základe strachu – snáď okrem prípadov, keď vás niekto bezprostredne ohrozuje na živote a zdraví, resp. keď vidíte lavínu a stojíte jej v ceste. Všimnite si, že ak lavínu nevidíte, a ak vás nakoniec zasiahne, nemáte z nej vopred strach. Ako pravdepodobné ale je, že vás zasiahne lavína, ak žijete v nížine, kde nie sú hory? Túto myšlienku čítajte nasledovne: Ako investovať tak, aby moje straty boli minimálne a možné zisky maximálne?

Pravdepodobnosť

V prírode to funguje tak, že javy nastávajú s určitou pravdepodobnosťou. Je nelogické očakávať, že sa mačke narodí mláďa slona a rovnako je nelogické očakávať každý deň „nový“ koniec sveta. Pre porozumenie pravdepodobnostiam extrémnych udalostí je dobré, aj keď nie 100 percentne presné, pozrieť sa do minulosti. Koľkokrát za posledných 200 tisíc rokov došlo k takej slnečnej aktivite, že bola radikálne ovplyvnená fauna a flóra na zemi? Koľkokrát došlo ku vymieraniu civilizácií? Koľkokrát za posledných 2000 rokov došlo k svetovej vojne? Koľkokrát vyhubil neznámy vírus značnú časť ľudskej populácie? Koľkokrát sme zažili tsunami, ktoré zaplavilo veľké územia?

Porovnajte tieto otázky s otázkou typu „Koľkokrát sme boli vystavení šíreniu strachu z globálnej vojny?“, „Koľkokrát nás vystavovali myšlienke dopadu asteroidu?“ a podobne. Je nutné pochopiť, že mnoho javov, ktoré majú nedozierne následky, má pravdepodobnosť vyššiu ako nula, no sú to javy zároveň pravdepodobnostne tak zanedbateľné, a ich dopad tak enormný, že je obtiažne sa na ne nejako racionálne pripraviť, ak vôbec nastanú.

Na hyperinfláciu sa môžete pripraviť nákupom zlata, ale nikto vám nebude garantovať to, že zlato rozumne predáte, ak hyperinflácia nastane. Ak dôjde ku krachu finančného sveta, zlato môže letieť hore, ale rovnako môže ostať na cene kopírujúcej cenu produkcie/ťažby. Na vojnu sa môžete pripraviť prípravou bunkra, ale nikto vám negarantuje, že v tom bunkri nakoniec neumriete na nedostatok zdrojov.

Je nutné zdôrazniť, že ľudia, ktorí sa nás snažia zastrašiť, majú často katastrofálnu históriu predpovedí. Stačí sa pozrieť tu a tu – oba odkazy sú v angličtine. Prípadne sa pozrime na archive.org, kde povedzme stránky longforecast.com predikujú aj ceny zlata a striebra na niekoľko rokov dopredu. Stačí si pozrieť históriu a aj slabšie mysliacemu musí dôjsť, že o čo viac sa snažia ľudia predpovedať budúcnosť, o to viac chýb robia. Navyše mnoho investorov v dnešnej dobe spomína termín „Čierna labuť“, s ktorým prišiel pán Taleb, no ak by sa udialo toľko Čiernych labutí, koľko sa dnes podľa týchto investorov na svete „vyskytuje“, svet by vyzeral o trochu ináč. Ináč povedané, za Čierne labute títo ľudia vydávajú javy, ktoré boli síce nimi nepredpokladané, ale v skutočnosti nemali žiaden extrémny dopad. A teda sa jednalo iba o šum. Je jasné, že medzi tieto javy sa rátajú aj napríklad neočakávané straty na životoch predovšetkým vo vojnových konfliktoch, ktoré z ľudského hľadiska v žiadnom prípade nemôžeme nazvať „šumom“. Z informačného hľadiska sa ale o šum jedná.

Svet teda pravdepodobne zajtra neprestane existovať, zajtra pravdepodobne nevypukne medzi USA a Ruskom nukleárny konflikt, no pravdepodobne bude zajtrajšok ďalším dňom, kedy sa takmer naisto stane niečo očakávané a pravdepodobne sa bude podobať na dnešok. A ak by zajtra došlo k výmene nukleárnych hlavíc medzi svetovými vojenskými veľmocami, nespasí nás ani zlato, ani bitcoin, a dokonca ani konzerva mäsa s dátumom spotreby 25 september 2030.

Katastrofické predpovede a ich šíriteľov podrobujete kritike namiesto toho, aby sme takýmto víziám slepo podliehali. Ak absentuje dôkaz proti prednesenej predpovedi, ešte to neznamená dôkaz absencie.

Šírenie strachu má totiž jeden veľmi negatívny aspekt, a tým je rezignácia. Ak je jedinec vystavený neustálemu psychologickému tlaku v zmysle zastrašovania, skôr či neskôr rezignuje. Ak chcete investovať a zhodnocovať svoj kapitál, rezignácia vás privedie k ignorovaniu možností. Niekedy môžete stratiť, niekedy získať, no z histórie vieme, že nerobiť nič zvyčajne neprináša žiaden zisk. Nespoliehajme sa na to, že „Kto nič nerobí, nič nepokazí“.

Kryptomeny sú budúcnosť

Mnoho ľudí, z ktorých veľké množstvo v minulosti preferovali zlato a striebro, presedlalo na kryptomeny. To podsúva otázku typu „Ak sa mýlili v minulosti, prečo majú mať dnes pravdu?“ Osvietilo ich niečo? Dospeli k múdrosti? Alebo dáme na ich názor len preto, že nastúpili do vlaku skôr ako my?

Kto nakupoval bitcoin v roku 2010, prípadne aj na začiatku roku 2017, mohol prísť k enormným ziskom (uvedomme si ale, že takýto jedinec musel odolať pokušeniu predaja po dosiahnutí zisku – čo sa určite podarilo iba málokomu). Nikto ale v roku 2010 nemohol reálne očakávať, že koncom roka 2017 bude cena za 1 bitcoin okolo 20000 USD. A ak by sa niekto taký v roku 2010 objavil, bol by spoločnosťou označený za blázna. Navyše predpoklad takéhoto človeka by do momentu, kedy sa nákup za tieto ceny naozaj realizoval, by bol 7 rokov iba predpokladom, ktorý by sa neopieral o nič iné, iba o vieru.

Mnoho ľudí vidí budúcnosť v kryptomenách, pretože sú decentralizované (aký to pekný výraz po rokoch nútenej centralizácie, že?), a uvádzajú aj iné argumenty, ktoré môžu dávať zmysel.

Problémom je množstvo kryptomien a samotné nepochopenie „Market cap“, t.j. takzvanej kapitalizácie trhu s kryptomenami. Napr. menu Dogecoin mnoho „investorov“ odpisuje z dôvodu, že je týchto „mincí“ primnoho na to, aby rástli na hodnote. Akýmsi zázrakom vydelia „Market cap“ počtom „mincí“ v obehu a „záhadne“ dostanú výsledok, ktorý je v zhode s aktuálnou cenou na kryptoburze. Títo ľudia nerozumejú tomu, že cena akejkoľvek „kryptomince“ je odvodená od dopytu a ponuky. T.j. ak by sme 99.99 percenta všetkých Dogecoin-ov stiahli z obehu a na burze by bolo na obchodovanie k dispozícii iba 0.01 percenta, cena by pravdepodobne vzrástla (ale tým by vzrástla aj celková kapitalizácia). A keďže je cena za 1000 Dogecoin približne 4,34 eur (6 máj 2018), je vhodné uvedomiť si, že pojem „Market cap“ v skutočnosti iba odzrkadľuje množstvo USD (alebo EUR) potrebných k tomu, aby boli všetky existujúce mince (aj keď nie sú fyzické) stiahnuté z obehu formou nákupu – vôbec tento pojem nesymbolizuje všetky vložené prostriedky do konkrétnej kryptomeny. Preto, ak je „Market cap“ pre nejakú kryptomenu 2 miliardy Amerických dolárov, takáto kryptomena môže byť ovládnutá úzkou skupinou skôr ako mena s kapitalizáciou 200 miliárd Amerických dolárov. Zároveň takýto poznatok poskytuje pohľad na limity, ktoré nejaká kryptomena môže dosiahnuť – v skutočnosti to znamená len toľko, že žiadna takáto mena nemá horný strop! Pre bitcoin nie je stropom ani 100000 USD a to aj napriek tomu, že sa už našli indivídua, ktoré prepočítali, že pri takejto sume by v bitcoine bolo cca 2% z celkového objemu voľne dostupného kapitálu (USD). Je to nepochopenie procesu tvorby ceny, pretože ak by na svete bol obchodovateľný posledný 1 bitcoin a nikto z existujúcich vlastníkov by nechcel nič predať za sumu povedzme 30000 USD, ponuka by mohla stúpať nielen na 100000 USD, ale aj k jednému miliónu USD. Ako je uvedené vyššie, v prípade, že by sa našiel niekto, kto by predal posledný dostupný 1 bitcoin za sumu 1 milión USD, ešte by to neznamenalo, že ľudia do tejto meny reálne „naliali“ 1000000 USD krát celkový počet existujúcich bitcoinov. Poďme sa ale vrátiť k predpovediam.

Aby ste názorne pochopili nesprávnosť predpovedí, pozrite sa tu – odkaz je v angličtine. Ani ľudia, ktorí hromadia kryptomeny už pár rokov, nemôžu prinášať predpovede, ktoré sú založené na „videní“ budúcnosti. Prinajlepšom sú ich predpovede ich očakávaniami. V tom horšom prípade chcú takíto analytici zarobiť na davovej psychóze, pretože konkrétnu kryptomenu už dávno nakúpili.

Pri technológiách funguje tzv. vek „dožitia“ opačne ako pri životnom cykle živočíchov. T.j. ak je technológia X staršia ako technológia Y, a ak sa obe technológie vyskytujú v rovnakom čase, potom technológia X má pravdepodobne pred sebou viac rokov ako mladšia technológia Y. „Kryptomaniaci“ zabúdajú na tento podstatný fakt a mnohí zastávajú názor, že kryptomeny sú tu na to, aby nahradili bežné meny a napr. aj zlato. Pre ilustráciu si uveďme napr. technológiu WAP, ktorá je dnes prakticky mŕtva. V dobe, keď sa objavila, bol napríklad telefón alebo email staršou technológiou a teda mali aj vyššiu šancu na prežitie. Tak sa aj stalo. Ďalší príklad je napr. myspace. Aj facebook, twitter a iné čaká obdobný osud, aj keď sa to dnes mnohým môže zdať nepredstaviteľné. Vždy, keď príde niečo nové, šanca na prežitie je nižšia ako u už existujúcich technológií. Zároveň ale platí, že s každým ďalším dňom existencie sa šance na jej prežitie zvyšujú. Aj Slovenská koruna vznikla neskôr ako Britská libra, či Americký dolár, a aj jej životnosť bola kratšia. Euro je mladšie ako Americký dolár a preto je pravdepodobnejšie, že zanikne ešte pred zánikom Amerického dolára.

Práve preto je tvrdenie, že kryptomeny nahradia bežné meny a zlato, scestné. V minulosti sa ako platidlo používalo mnoho vecí od paličiek cez kamene, no zlato ich všetky prežilo. A preto pravdepodobne prežije aj kryptomeny.

Ak sa pozriete na množstvo kryptomien a porovnáte ho s množstvom mien, ktoré vydávajú centrálne banky, zistíte, že kryptomien je podstatne viac ako legálnych platidiel. Drvivá väčšina kryptomien existuje len z dôvodu „pump and dump“ schém, t.j. naliať do nej nejaké doláre, vytvoriť dojem popularity a na vrchole predať.

Samozrejme, postup opísaný vyššie platí všeobecne a výnimky môžu, ako sa vraví, „potvrdzovať toto pravidlo“.

Preč s tým na cintorín

Okrem už uvedeného je pri predpovediach nutné pamätať na cintoríny predpovedí. Ak nejaký „prognostik“ privedie na svetlo sveta 10 predpovedí, a ak iba dve z nich sa vyplnia, bude svoje ďalšie predpovede podopierať týmito dvoma úspešnými predpoveďami a ostatných osem potichu zahrabe na cintoríne svojich predpovedí. Ak sa aj nájde niekto, kto mu/jej „vyhodí“ tento fakt pred oči, bude argumentovať ovplyvňovaním z nejakej strany, prípadne neočakávaným vývojom, atď. Bude svoje nesprávne očakávania ospravedlňovať svojím správnymi predpoveďami.

Nezabúdajte, že medzi propagátormi kryptomien prevláda negatívny názor na úrokové sadzby. Títo ľudia buď nechcú pochopiť úroky, alebo nikdy neskúsili požičať niekomu na rozbehnutie biznisu. Ak totiž požičiavate na rizikovú činnosť, ktorou každé podnikanie je, vystavujete sa riziku straty kapitálu. Ako chcú preboha títo utopisti vyradiť z existencie bežné meny a nahradiť ich povedzme bitcoinom, ak nechcú pochopiť rizikovosť podnikania a s ňou spojenú nutnosť úrokových sadzieb. Úrokové sadzby nemôžu existovať v systéme, kde sa vyskytuje vopred známe množstvo obeživa, a kde nie je možné obeživo ďalej emitovať – reálne je jediné riešenie negatívna alebo nulová úroková sadzba, no podnikateľská činnosť je jednoducho zo svojej podstaty riziková. A nikto vám na riziko nepožičia s podmienkou, že nakoniec dostane menej kapitálu, ako do vás vložil (okrem centrálnej banky, pre ktorú je legálne platidlo úplne irelevantné, pretože dnes si ho môže vytvoriť koľko len chce)! Bludné predstavy o výhodách deflácie potom ovládajú vnímanie ekonomických systémov propagátorov kryptomien. Deflácia je nezmysel aj z toho dôvodu, že ak počkáme s nákupom rok (pretože cena bude o rok nižšia kvôli deflácii), množstvo obeživa v ekonomickom systéme sa zníži natoľko, že budú musieť klesať aj mzdy (lebo klesne ochota kupovať). Ak budú klesať mzdy, musia prísť negatívne úrokové sadzby. Kto niekomu požičia na hypotéku s tým, že dostane nakoniec menej? A kto sa bude už dnes tešiť na budúcoročné znižovanie platov?

Na burze nastane kríza

Mnoho samozvaných, ale aj renomovaných analytikov nadobudlo dojem, že na burze musí dôjsť ku korekcii. Keď sa pozriete na historické dáta, nič iné človeku ani nenapadne. Čo ak ale nastane nasledujúci scenár: Namiesto krízy dôveryhodnosti v akcie ľudia nadobudnú dojem, že centrálne banky budú stále nakupovať dlhopisy komerčných spoločností, čím stratia aj najzarytejší odporcovia akciového trhu zábrany a budú vlievať svoje prostriedky do akcií. Napríklad zlato sa nepohne, banky zavedú nulové úrokové sadzby aj pre nepodnikateľov (ony už nulové sú, len sa o tom taktne mlčí), nehnuteľnosti prestanú rásť na cene, pretože úroky na hypotékach dosiahnu 0.05 percenta. Nech to znie akokoľvek iracionálne, iracionalita neznamená nemožnosť existencie takéhoto javu. Tiež sa môžeme dohadovať o tom, či je to morálne a etické. No v ekonomike môže nastať vysoko nemorálny stav a ten bude trvať tak dlho, kým nebude narušená dôvera. Dôvera a morálnosť nie sú na sebe závislé. A ako vieme, ľudia radi bohatnú – keď budú mať bežní ľudia pocit bohatnutia, aj napriek zdravému rozumu, ktorý bude vravieť, že sa jedná o Ponziho schému, do toho jednoducho pôjdu.

Až keď nastane stav, kedy bude chcieť zo systému vybrať svoj zisk viac ľudí, ako doň bude vlievať svoje financie, môže dôjsť ku korekcii. No ani to nie je zaručené, keďže kapitál ničím nekrytý môžu predsa centrálne banky vytvárať donekonečna.

Preto je korekcia na trhoch jav, na ktorý vsádza zdravý rozum, no zdravý rozum neriadi trhy. Neočakávajte, že ak sa vy riadite morálnymi zásadami, že rovnako jednajú ľudia a inštitúcie na pomyselnom vrchole „potravinového reťazca“. Oni nenesú žiadne riziko, no vy ako investor nesiete zodpovednosť a znášate riziko za svoje rozhodnutia.

Okrem toho sa zamyslite nad tým, že vždy vo svojich predpokladoch vychádzame zo situácií, ktoré poznáme a to predovšetkým z minulosti. Čo ak ale nastane scenár, ktorý v minulosti nenastal? Aj hypotekárna korekcia spred približne desiatich rokov bola niečo nové, čo dovtedy nenastalo. Aj prasknutie dotcom bubliny na začiatku tisícročia bolo niečo nové.

Korekcia na akciovom trhu môže nastať, no niektoré spoločnosti to ovplyvní príliš a niektoré iné zas z toho môžu vyjsť bez „škrabancov“, pričom niektoré spoločnosti z toho zmätku budú prosperovať. Možno z toho bude profitovať aj zlato, ale skôr ako na maximalizáciu výnosov sa sústreďujme na minimalizáciu strát – ak naše straty obmedzíme na minimum, a ak máme aspoň nejakú diverzifikáciu vo svojom portfóliu, potom sa vystavujeme aj pozitívnemu riziku. Prinajhoršom stratíme pár drobných, prinajlepšom poriadne zarobíme.

Dôjde nám energia

Možno ste natrafili na zdroje, kde autori zaryte tvrdia, že naša civilizácia dospeje do stavu, kedy na ťažbu jedného barelu ropy bude potrebný viac ako 1 barel ropy, t.j. že sa stane transformácia (ľudovo nazývané aj „produkcia“) energie stratovou. Tento stav môže nastať, no takíto autori zabúdajú na dôležitý aspekt vo vývoji ľudstva – to, že človek vždy minimalizoval výdaj energie pre transformáciu existujúcej formy energie na inú, resp. ak nebola spoločnosť schopná transformovať energiu z dostupných zdrojov tak, aby bola táto činnosť ekonomicky únosná, takáto spoločnosť degradovala (ale bola vytlačená inou, ktorá s energiami narába efektívnejšie). Dnes existuje mnoho technológií, kedy vieme generovať dostatočné množstvo energie za minimálnu cenu. Napr. toľko nenávidená jadrová energia je stále veľmi lacná. Mimochodom, ekoteroristi vám nepovedia, že ak by ste nakupovali akcie spoločností, ktoré ťažia urán v roku 2017, mohli ste ich v roku 2018 predávať s 30 až 40 percentným ziskom! Ekoteroristi vás strašia, a teda dôsledok strašenia – neaktivita a rezignácia – majú v tomto ponímaní naozaj neblahý dopad na investičné rozhodnutia, alebo skôr nerozhodnutia.

Pamätajte na jednoduché pravidlo - Konkrétne spoločnosti, ak budú stratové a neschopné ekonomicky transformovať jednu formu energie na inú, môžu skrachovať a byť z trhu vytlačené inými, ktoré prinesú inováciu.

Centrálne banky a COMEX všetko kontrolujú

Samozrejme, cena zlata a striebra sa odvádza od cien „papierového“ kovu. Je to nemorálne, pretože na burze neexistuje dostatočné množstvo „papierového“ zlata, aby pokrylo nároky tých, ktorí nakupujú kontrakty (lenže kto nakupuje kontrakty na COMEX-e nechce fyzické vyrovnanie). Ako je ale spomenuté vyššie, morálka a obchod nemajú nič spoločné. Na druhej strane barikády je informácia, že nikto negarantuje to, že tento stav vydrží naveky. Ak bude dopyt po fyzickom kove dostatočný, cena nemôže ostať na rovnakej úrovni ako dnes. Tento jednoduchý poznatok uniká takmer všetkým, ktorí sa drahým kovom venujú (že by to bolo rezignáciou?).

Okrem toho sa musíme pozrieť aj na náklady potrebné k ťažbe. Tzv. AISC (udržateľné náklady na ťažbu) sú obsiahnuté v kvartálnych a ročných správach ťažiarskych spoločností. Niekde sa ťaží so stratou, vo všeobecnosti sa ťaží s malým ziskom. A práve tento miniatúrny zisk je dôležitý pre budúcnosť – ak majú spoločnosti dnes problém vyťažiť dosť zlata a striebra s rozumným ziskom, v budúcnosti sa to bez razantného nárastu marže nezlepší. Náklady na ťažbu budú rásť, a preto ani na COMEX-e nemôžu držať ceny pod hladinou nákladov. Ak by k tomu došlo, a ak tento stav budete schopní identifikovať, bude sa pravdepodobne jednať len o dočasnú situáciu, kedy je okrem iného vhodné nakupovať.

Skeptici tvrdia, že všetko je kontrolované. Ak je všetko kontrolované, potom sa neoplatí nič robiť. Ak sa neoplatí nič robiť, nestojí za to ani žiť. Z histórie ale vieme, že neraz nastali situácie, ktoré boli nepredpovedateľné. Prečo by sme si mali dnes myslieť, že všetko je vopred dané a nemenné? Okrem toho skepticizmus je vhodný tam, kde sa nechcete vystavovať eufórii. Skutočný skepticizmus ale oslabuje a spôsobuje neaktivitu. Opäť môže obeť posadnutá skepsou upadnúť do stavov, kedy nebude chcieť investovať, riskovať a v konečnom dôsledku ani zhodnocovať (alebo znehodnocovať) svoj kapitál.

Transmutácia kovov, ťažba vo vesmíre, Grand Canyon

Na niektorých stránkach je možné naraziť na názory, kedy sa vám autori snažia podsunúť myšlienku, že zlato sa dá jednoducho vytvoriť transformáciou z iných prvkov, a že preto je bezcenné. Postup je teoreticky možný, no množstvo energie potrebné na tento úkon je neúmerný profitu pri súčasných cenách. V histórii sa tento postup volal alchýmia, no v dnešnej dobe znie transmutácia oveľa lepšie.

Ťažba vo vesmíre je niečo, čo v budúcnosti pravdepodobne bude prebiehať, no neznamená to automaticky neobmedzené množstvá a nízke ceny. V dnešnej dobe je doprava do vesmíru určite viac náročná a nebezpečná ako dolovanie zlata pod zemským povrchom. Okrem toho dnes ľudstvo nedisponuje technológiou ťažby, a ani zdrojom, ktorý by znamenal zaplavenie trhu nepredstaviteľnými kvantami zlata z vesmíru a ani len spod zemského povrchu. Samozrejme, ak to bude možné o 100 alebo 1000 rokov, môže to zmeniť ceny. Pre rozhodovanie v rámci 10, či 20 rokov je ťažba z asteroidov irelevantná. Pripomína mi to niekdajšieho kolegu, ktorý ma v roku 2005 presviedčal, nech si nedám zaviesť internet cez bežný optický (a z rozvodovej skrine koaxiálny) kábel, ale nech radšej počkám na technológiu, kedy je internet vedený elektrickou sieťou. Až viac ako o 10 rokov neskôr sa niečo také vôbec začína v malom realizovať.

Rovnako nepodstatné sú aj tvrdenia niektorých zanietených „analytikov“ o tom, že v Grand Canyone sú k nájdeniu milióny ton zlata. Ak by tam boli, dávno by boli vyťažené. Dobové výskumy iba prezentovali množstvá zlata v „miliónoch dolárov“, a nie v tonách.

Zlato už-už porastie

Ak sa pozriete na stránky silverdoctors.com, nadobudnete dojem, že čochvíľa musí vyletieť zlato a striebro do nebies. Články, ktoré publikujú, sú jednoznačne v prospech zlata. Samozrejme platí, že sd rovnako predávajú zlato a striebro. Ich staršie články slúžia ako memento pre tých, ktorí sa nechajú ovplyvniť katastrofickými scenármi.

Je pravda, že dlh neustále rastie, rastú aj úroky (percentuálne môžu klesať, no zadĺženie štátov sa stále zvyšuje a nestíhajú sa platiť ani existujúce úroky), ktoré prostredníctvom daní štáty od svojich občanov vyberajú. Je tiež pravda, že mnoho, o čom sa na silverdoctors píše, je z morálneho hľadiska odsúdeniahodné a že z dlhodobého hľadiska to fungovať nebude (čoho dôkazom je história). No to neznamená, že nastane scenár, v ktorom bude zlato a striebro naberať na hodnote a že ostatné aktíva pôjdu na dno.

Zopár rád na záver

Zlato sa míňa a bude dostupnejšie menej a menej

Zlato a striebro nie sú kryptomeny, alebo bežné meny, ktoré závisia na akomsi algoritme, prípadne na emisii centrálnou bankou (ak ideme do jadra veci, aj kryptomeny sú emitované, čo je v príkrom rozpore s drahými kovmi, ktoré sa vytvárajú za extrémnych podmienok, a ktoré nezávisia na ľudskej vôli). Vieme s istotou povedať, že zdroje drahých kovov dostupné dnes, budú o 10 rokov pravdepodobne vyťažené, a že dostupné budú také zdroje, ktoré budú vyžadovať väčšie množstvo energie na proces ťažby. Ak cena energie rapídne neklesne, a ak predpokladáme ceny energií porovnateľné s dneškom (pozor, uvažujme o cene energie potrebnej na vyťaženie povedzme jednej trójskej unce zlata), potom je pravdepodobné, že ceny zlata a striebra budú v budúcnosti v pomere k cene energie stúpať (lebo ľahko dostupné kovy už budú dávno vyťažené a pod povrchom ostanú tie, ktoré sú dostupné ťažšie). Ak cena energie ostane v pomere k priemernej mzde približne rovnaká ako dnes, potom kúpna sila zlata v budúcnosti bude rásť.

Samozrejme platí, že ak človek v budúcnosti príde s nejakým „super-lacným“ variantom energie, cena zlata môže klesnúť. No v takomto prípade by nekleslo na cene iba zlato, ale všetky tovary a služby, ktoré sú odvodené od ceny energie. Veriť ale vo „voľnú energiu“ je prinajmenšom iracionálne. Za dnešných podmienok a s dnešnými vedomosťami môžeme tvrdiť, že ľahko dostupné zdroje energie sa míňajú, no zároveň platí aj to, že s pribúdajúcim časom ľudstvo transformuje (t.j. ľudovo povedané „produkuje“) stále viac a viac energie. Ak by tomu tak nebolo, t.j. ak by sa spotreba energie zmenšovala, znamenalo by to, že dochádza ku ekonomickému poklesu. Tým nie je myslené HDP a zadĺženie, ale rozvoj civilizácie.

Na chvíľu sa zamyslime nad tým, ako by to vyzeralo, ak by ľudstvo používalo stále menej a menej energie. V takomto prípade by došlo k úbytku rastu, elektrárne by nemali komu energiu predávať, t.j. museli by produkciu znižovať, redukovali by sa zdroje (ako ľudské, tak aj technologické) a nakoniec by všade došlo ku ekonomickej kontrakcii. Aj malé dieťa rastie, ak prísun energie do tela prevyšuje výdavky energie na jeho existenciu. Dospelý človek musí prijať toľko energie, aby mohol fungovať – ak jej začne prijímať menej, chudne. Ak chudne dlhý čas, tak sa môže dostať do stavu, kedy dôjde k autofágii, prípadne k smrti vyhladovaním. Človek, ktorý umrel, už do seba žiadnu energiu nedostane. Rovnako to funguje aj s ekonomickými jednotkami a systémami.

Zlato v CAD, USD a iných menách, menové vojny

Prezrite si nasledujúce grafy, všetky pochádzajú z goldprice.org. Po obrázkoch nasleduje výstižná otázka.

Zlato vs. AUD

Zlato vs. BHD

Zlato vs. BRL

Zlato vs. CAD

Zlato vs. CHF

Zlato vs. HKD

Zlato vs. ILS

Zlato vs. IND

Zlato vs. NZD

Zlato vs. RUB

Zlato vs. SEK

Zlato vs. USD

Zlato vs. EUR

Všetky meny vyššie majú voči EUR obchodnú výhodu. Pre všetkých je výhodnejšie exportovať tovary a služby a byť platení v EUR. Obyvatelia eurozóny sa stávajú nekonkurencieschopnými. Myslí si niekto, že tento stav sa bude naďalej prehlbovať, alebo je pravdepodobnejšie, že EUR oslabí, aby tento bol tento deficit vyrovnaný? To isté sa totiž dialo pred 10 a viac rokmi, keď nám bolo permanentne vtĺkané do hláv, že predsa Európy (a neskôr už len Slovenska) sa predsa žiadna kríza nedotkne!

Čo ak

Všimnite si, že v texte vyššie sa opierame len o ceny drahých kovov, ktoré sú odvodené z ťažby. Vôbec nepredpokladáme nejakú extrémnu udalosť, ktorá by mala na ceny drahých kovov pozitívny dopad. Je to preto, lebo takúto udalosť by sme mohli nazvať tou skutočnou Čiernou labuťou. Lenže z dôvodu, že sa predpovedať nedá, a rovnako ani dosah danej udalosti nie je predpovedateľný, radšej to necháme na budúcnosť. Zatiaľ investujte, ak máte čo, a možno dajte časť svojho kapitálu aj do zlata. Veď nakoniec štáty sa stále zadlžujú, domácnosti tiež, dostupnosť ľahko dolovateľných drahých kovov sa znižuje. Skúste investovať takým spôsobom, že ak prehráte, o veľa neprídete. A ak vyhráte, nech sú vaše stávky natoľko výhodné, aby ste na tom poriadne zarobili.

Pre viac súvislosti si pozrite naše ďalšie články, ktoré sú dostupné z hlavnej stránky.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup