Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Prečo Rusko a Čína nakupuje zlato

V mainstreamových médiách sa občas, resp. zriedkavo, dozvieme o navyšovaní rezerv zlata v Rusku a Číne, no pozadie týchto krokov zostáva neodhalené a človeku je predkladaný suchý fakt bez poukázania na spojitosti, bez hlbšieho zmyslu tak, aby túto informáciu síce diváci skonzumovali, ale zároveň aby nemali ďalšie otázky, ktoré by smerovali k ich zodpovedaniu a k finálnemu pochopeniu situácie.

Prečo teda Rusko a Čína skupuje zlato? Obe krajiny patria podľa investopedia medzi najväčších producentov ropy, ktorej cena sa primárne určuje v USD, dlh oboch krajín je relatívne malý a predovšetkým podiel medzi dlhom a hrubým domácim produktom Ruska je pre rok 2014 podľa tradingeconomics.com iba 13.41, pre Čínu je to len 22.4 (podľa tradingeconomics.com). Obe krajiny hospodária s prebytkom a ich rezervy iných mien sú obrovské, pričom zásoby zlata majú obe krajiny podľa oficiálnych údajov relatívne malé.

Načo by boli krajinám zásoby iných mien, keď tie sú tlačené spôsobom „od vidím do nevidím“? Všetci dobre vieme, že tlačením nových peňazí v skutočnosti znehodnocujeme úspory tých ľudí, organizácií a štátov, ktoré vlastnia tieto peniaze fyzicky, alebo na účtoch. To, že sa zvyšuje cena komodít a služieb, je deprimujúce predovšetkým pre obyčajných ľudí a štruktúry, ktoré neboli na infláciu pripravené. Pre ilustráciu sa stačí pozrieť na vývoj cien kakaa od roku 1959 až do súčasnosti: tradingeconomics.com . Extrémy je samozrejme potrebné uvažovať tak, že sa zameriame na priemernú cenu.

Ak by sme nakúpili fyzicky jeden kilogram kakaa v roku 1959, a ak by nepodliehalo žiadnym vplyvom (predsalen je to potravinársky produkt, a to najmä po pomletí, prípadne po pražení), dnes by to bol stále použiteľný kilogram kakaa. Ak by sme na druhej strane nechali v trezore sumu, ktorá by v roku 1959 postačovala na nákup jedného kilogramu kakaa, dnes by sme si z danej sumy kúpili menej ako tretinu tejto komodity v rovnakom objeme.

Je zrejmé, že štáty nebudú nakupovať kakao, ktoré môže vplyvom rôznych situácií degradovať, ale že sa budú orientovať na komodity, ktoré len ťažko podliehajú okolitým vplyvom. Takýmito investíciami sú napríklad zlato a striebro.

Nemusí teda ísť o teoretizovanie, či Čína a Rusko plánujú koniec petrodolára – naopak, skupovanie zlata a navyšovanie vlastných rezerv je prirodzenou reakciou na enormné množstvo peňazí (USD a EUR) v obehu, kde obe krajiny za peniaze inkasované z predaja ropy (v USD) ihneď tieto peniaze premieňajú na zlato. V určitom zmysle teda môžeme hovoriť o obchodovaní ropy za zlato.

Čo s toho vyplýva pre obyčajného človeka?

To, že mať určitú rezervu v hotovosti je potrebné, nie je nutné rozoberať, keďže v živote sa vyskytujú situácie, kedy nutne potrebujeme väčšie obnosy peňazí – napr. pre lekárske použitie, pri nákupe áut, pozemkov, nehnuteľností. Držať ale veľké množstvá v trezoroch a na účtoch nemá z dlhodobého pohľadu zmysel, pretože inflácia je vždy vyššia ako akýkoľvek úrok v banke. Ak by to bolo naopak, banky a štáty by mali veľký problém, pretože ľudia by namiesto míňania ukladali svoje úspory v bankách a nemíňali by ich. Tým by nakoniec došlo k deflácii a úroky by nemali byť ako kryté, t.j. museli by sa nakoniec znížiť pod hranicu inflácie a ľudia by následne nemali žiaden dôvod šetriť, t.j. míňali by (silne to pripomína situáciu okolo roku 2015, kedy sú úroky nízke a banky nemotivujú ľudí fixovať svoje peniaze na sporiacich účtoch).

Pri deflácii by sme mohli držať úspory v trezoroch a prakticky by peniaze získavali na hodnote, no z dlhodobého hľadiska je deflácia neudržateľná a spoliehať sa, že sa udrží 20-30 rokov je príliš aj na najväčších optimistov. Navyše musíme rozlišovať medzi „štatistickou“ infláciou a tou reálnou, keďže štátne orgány majú silnú motiváciu reálnu infláciu znižovať. O manipulácií dát len toľko, že existujú prípady, kedy sa niektoré drogy a prostitúcia legalizujú len kvôli tomu, aby sa zvýšil (štatisticky) HDP, keďže sa bežne tieto príjmy nedostávajú do daňových priznaní.

Preto je vhodné premýšľať tak, aby sme boli schopní svoje úspory premeniť na niečo, čo v budúcnosti nestratí svoju hodnotu. Ak centrálne banky Ruska a Číny skupujú zlato, robia to z tých istých pohnútok, ako to robia bežní ľudia – ukladajú hodnoty v trvácnej forme.

Zlato a striebro totiž majú tú výhodu, že ich výskyt a množstvá sú na Zemi konečné, nedajú sa tlačiť rovnako ako peniaze. Fyzické zlato je v drvivej väčšine prípadov niekde alokované, nenachádza sa niekde v skladoch a nečaká na „spasenie“, kedy sa ho niekto ujme. Fyzické striebro je na tom rovnako. Na rozdiel od nehnuteľnosti jednoducho vezmete mince a tehličky do peňaženky, či malej tašky a zameníte ich za akúkoľvek menu kedykoľvek a kdekoľvek.

Záver

Pri nákupe zlata a striebra sa neorientujme na to, či tehličku predáme zajtra so ziskom 1%, alebo či o to percento prídeme. Naopak, poučme sa z chýb, ktoré počas histórie spravili iní, a poučme sa z toho, ako sa problémom snažia predísť veľké štáty, ktoré hospodária s prebytkom, nie sú „až po uši“ v dlhoch, a ktoré počas trvania civilizácie dokázali prestáť rôzne problémy. Taktiež sa poučme z chýb tých, ktorí zmeny nedokázali ustáť a skúsme si odpovedať na otázku „Ak o 20 rokov budem potrebovať peniaze, a ak ich mám momentálne prebytok, získam ich zo zajtra nakúpených investičných komodít, alebo ich získam zo spotrebných majetkov, ktoré mi dnes poskytnú o niečo vyšší komfort, ktoré na chvíľu uspokoja moje potreby, a ktoré o 5 či 10 rokov úplne stratia svoju hodnotu okrem tej ceny, ktorú za tieto majetky utŕžim vo výkupe kovov?“

Práve preto by odpoveď na „Zlato alebo nové auto?“ mala byť jednoznačne Zlato! A ak nutne potrebujete auto, nemusíte kupovať to, ktoré stojí 50000 či viac eur. Ani Rusko, ani Čína s cieľom uchovať hodnoty totiž za svoje devízové rezervy nenakupujú autá.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup