Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Preferovať zlato, alebo striebro?

Pri rozhodovaní sa o tom, do akej komodity alebo aktíva vložíme svoje financie, by si mal každý investor položiť a zodpovedať zopár dôležitých otázok. Nejde len o očakávaný zisk, stabilitu, alebo dostupnosť, ale aj o budúcu likviditu a svoju úlohu dokonca zohráva aj vek samotného investora. Poďme na to pomocou príkladu: V januári 2015 sa cena striebra pohybovala na úrovni 17 USD za trójsku uncu, pričom cena zlata prelínala hranicu 1 270 za trójsku uncu. Pre bežného investora bolo teda dostupnejšie kupovať striebro, pretože z jedného priemerného príjmu ste si nemohli zaobstarať ani 1 Trójsku uncu zlata, ... no celé to nie je len o cenách...

Vek investora a iné aspekty

Z dlhodobého hľadiska je vhodné zvážiť nielen to, aký vývoj cien očakávame, no aj to, koľko času máme na prípadne korekcie nesprávnych rozhodnutí. Ak je investor mladý, má množstvo času na to, aby svoje investície preskupil. Ak je ale investor starší, na prípadné korekcie už nemusí zostať dostatok času a preto by mal (pravdepodobne) radšej investovať do zlata - po zlate je totiž vďaka aktuálnym nákupom štátmi v Ázijských ekonomikách a Ruska neustály dopyt, je likvidnejšie ako si myslí väčšina bežných ľudí, ktorí s obchodovaním s komoditami neprichádzajú do styku. Toto je samozrejme len predpoklad založený na súčasných trendoch, akákoľvek nepravdepodobná udalosť s nedoziernými následkami môže toto tvrdenie postaviť "na hlavu".

Investícia sa vo svojej podstate nemusí robiť s cieľom budúceho predaja so ziskom, v pozadí sa jedná aj o formu poistenia a volatilita striebra je zo skúsenosti vyššia ako pri zlate. To jednoducho znamená, že z vývoja trhov vieme, že aj keď striebro môže v krátkom časovom rozpätí zaznamenať prudké výkyvy, u zlata to v histórii nebolo tak dramatické a tým pádom je takáto forma investovania z historického pohľadu menej riziková - v porovnaní so striebrom. Opäť ale zdôraznime to, že história nepredkladá neomylné prognózy a každá investícia so sebou nesie určité riziko. Zvyčajne platí princíp, kedy sa vyšším možným ziskom zvyšuje aj riziko. Ako trochu neohrabaný podklad pre toto tvrdenie si vezmite obchod s drogami - môžete na ňom poriadne zarobiť, ale môžete taktiež prísť vďaka prílišnej chamtivosti a neopatrnosti o život.

Vráťme sa ale k drahým kovom, a ak teda investujeme do striebra, je z dlhodobého hľadiska zrejmé, že môže dôjsť k väčším turbulenciám v spotových cenách a preto by sme mali mať viac času na čakanie na opätovný rast, prípadne na preskupenie investícií, ak by sme nakúpili na vrchole ceny. Odhliadnúc od predpokladaných zásob a spotreby striebra do roku 2015 (to striebro, ktoré sa nachádza na povrchu Zeme, a aj pod jej povrchom v hĺbkach, kde je ekonomické vykonávať ťažbu) je krajne nepravdepodobné, aby došlo k znehodnoteniu striebra povedzme pod hranicu 1 USD za 1 trójsku uncu, čo vyplýva napríklad z využitia striebra v priemysle a elektronike. Taktiež vieme, že v histórii cena striebra prekonala spotovú cenu 40 USD za 1 trójsku uncu a otázka neznie, či sa takýto scenár bude znova opakovať, ale kedy sa tak stane. V takomto prípade, resp. ak by cena prekonala 50 alebo 60 USD za 1 trójsku uncu, by investor získal. Nielenže by bola hodnota fyzicky držaného striebra adekvátna počiatočnej investícii, teda ak by ste striebro nakúpili na vrchole, ale došlo by k jej zhodnoteniu.

Pomer

Ak má investor viac času na prípadné korekcie, určite by mal v dnešnej dobe (január 2015) investovať do striebra, pretože pomer cien zlato:striebro je 1:71,5 a tento pomer bude pravdepodobne časom klesať (môže aj rásť, no z dlhodobého hľadiska so šancou rovnajúcou sa takmer 100% klesne pod 1:71,5 - toto tvrdenie sa neopiera o žiadnu akademickú prácu, ale iba o zdravý rozum, pretože striebro má nesmierne využitie). Tým pádom vás nemusí znepokojovať to, či spotová cena striebra klesne pod 15 USD za 1 trójsku uncu, jednoducho pri vhodnom pomere cien zlata a striebra vymeníte striebro za zlato a celý proces budete opakovať, až kým nedocielite to, že objem svojich zlatých, či strieborných rezerv znásobíte bez toho, aby ste museli dokupovať zo svojich finančných zdrojov.

Diverzifikácia

Ako o už býva pri každom biznise, majte na pamäti, že prílišná špecializácia na jeden segment trhu vám môže priniesť veľa, no taktiež môže znamenať krach, ak sa veci nevyvíjajú očakávaným spôsobom. Preto neskupujte len striebro, alebo len zlato, no kombinujte ich. Okrem drahých kovov investujte časť svojich finančných zdrojov aj do platiny, paládia a prípadne aj do akcií a do diamantov. Pre pasívne príjmy sú vhodné aj nehnuteľnosti, tie ale občas vyžadujú dodatočné investície v zmysle rekonštrukcií.

Pre širšie súvislosti si pozrite naše ďalšie články, ktoré sú dostupné z hlavnej stránky.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup