Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Testovanie pravosti investičného zlata a zlatých šperkov

Kvôli veľkému záujmu sme 15. Septembra 2015 pridali inštrukcie, ako si overiť pravosť aj zlatých šperkov. Stačí si pozrieť aj druhé video, to navyše dopĺňa prvé video ohľadom testovania investičného zlata! Samozrejme, pôvodný článok s napísanými inštrukciami je stále dostupný pod videami.

Existuje predpoklad, že zlatá tehlička je naozaj zlatá?

Overovanie pravosti zlatej mince a zlatých šperkov

Pre doplnenie uvádzame aj špecifickú hustotu (mernú hustotu, špecifickú hmotnosť) bežných šperkov a kovov.

 • Hliník - 2.70
 • Mosadz - 8.40
 • Meď - 8.94
 • Zlato 24K - 19.36
 • 10K Červené - 11.59
 • 10K Biele - 11.07
 • 10K Žlté - 11.57
 • 10K Zelené - 11.03
 • 14K Červené - 13.26
 • 14K Biele - 12.61
 • 14K Žlté - 13.07
 • 14K Zelené - 14.20
 • 18K Červené - 15.18
 • 18K Biele - 14.64
 • 18K Žlté - 15.58
 • 18K Zelené - 15.90
 • Striebro (čisté) - 10.53
 • Striebro 925 - 10.40

V dnešných dobách existuje množstvo producentov falzifikátov, niektorí to dokonca ani neskrývajú a ponúkajú tzv. “ozdobné” alebo “zberateľské” predmety, ktoré sa podobajú na zlaté mince a odliatky, často pochádzajú z Číny a sú dostupné za zlomok ceny skutočného zlatého kovu. Falzifikáty majú často mosadzné jadro, inokedy sú z medi, prípadne železa, a ich povrch pokrýva jemná vrstva 24 karátového zlata, ktoré ale dokopy nemá takmer žiadnu hodnotu. Poďme teda na proces testovania pravosti zlata.

 • Rovnako ako je to pri testovaní pravosti striebra, aj pri zlate platí, že váha musí sedieť. Preto potrebujete digitálnu váhu, ktorú môžeme kalibrovať a závažie (nemusí byť certifikované) na samotnú kalibráciu. Pri zlatých minciach zvyčajne raziarne pracujú s vyššou presnosťou, ako je to pri striebre, no určitá tolerancia existuje a teda ak navážite povedzme 31,12 gramu tam, kde mala minca alebo odliatok vážiť 31,10 gramu, je to v poriadku. Okrem toho musíme počítať s presnosťou samotnej váhy. Napríklad Kanadské Maple Leafs môžu vážiť aj 31,23 gramu.

  Spozornieť by ste mali pri výraznej “nadváhe”, napríklad ak jedna Trójska unca váži 32 a viac gramov, prípadne ak trpí “podváhou”, t.j. jej hmotnosť nedosahuje ani 31 gramov. Pri vážení mincí a tehličiek používajte ochranné rukavice, pretože pot a maz môže skresliť výsledok v prípade, ak sa prenesie na vážený predmet. Ak máte pochybnosti o sterilite váženia, vykonajte ho viackrát za sebou a predmety, rovnako ako aj plochu váhy prečistite suchou handričkou.

 • Ak prvý test prebehol v rámci očakávaní, je potrebné mincu či odliatok odmerať digitálnym posuvným meradlom. Na internetových stránkach minciarni a spoločností, ktoré vyrábajú odliatky, sa dá jednoducho zistiť to, aké rozmery má mať náš predmet. Opäť ale počítajme s maličkými nepresnosťami, ktoré môžu dosahovať stotiny milimetra. Pozor dávajte aj na to, z akého roku konkrétna minca pochádza, pretože niekedy sa rozmery môžu líšiť.

 • Po prvých dvoch testoch by ste mali mať viacmenej istotu, alebo oprávnené pochybnosti ohľadom pravosti kovu, a na potvrdenie, resp. vyvrátenie použite neodymový magnet. Ak minca obsahuje akýkoľvek magnetický prvok, neodymový magnet sa po minci neskĺzne, ale ostane na mieste a teda nejedná sa o zlato. Na tento test stačí zlatú mincu či odliatok položiť k podložke v uhle 45° a nechať magnet skĺznuť dole. Ak sa jedná o mosadz, alebo olovo, magnet skĺzne pomalšie ako pri zlate. Ak sa ale jedná o meď alebo hliník, neodymový magnet bude kĺzať po minci pomaly. Po priložení magnetu na zlato by mal magnet skĺznuť dole len vplyvom gravitácie a nemalo by dôjsť k jeho výraznému spomaleniu.

Tieto tri testy sú základné, ktoré by mali pomôcť odfiltrovať takmer všetky falzifikáty. Taktiež môžete použiť ultrazvukový prístroj na zistenie prítomnosti iného kovu pod plátovaním, ak sa jedná o takýto prípad.

Základným pravidlom, rovnako ako pri nákupe striebra, je nenakupovať od neznámych predajcov, resp. ostať verný tým predajcom, s ktorými máte pozitívne skúsenosti.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup