Odporúčte stránku na: facebook záložka twitter záložka stumbleupon záložka reddit záložka delicious záložka digg záložka
Zdá sa, že vo svojom prehliadači nemáš povolené cookies pre túto webovú lokalitu a z toho dôvodu tieto stránky NEBUDÚ fungovať správne! Preto by bolo vhodné povoliť cookies aspoň pre túto lokalitu a tak ti poskytneme všetky funkcie tak, ako sme ich naprogramovali.
Navštívite túto stránku: Simulácie cien nielen pre zlato a získajte prehľad o rizikách investovania (a kde vám “hrozí” zisk)

Vývoj cien zlata na svetových trhoch, a aktuálna cena na gram v €

Aktuálna cena zlata

Gold Chart

Nižšie je graf, ktorý znázorňuje vývoj cien zlata v nedávnej minulosti v zaužívanom pomere k jednej Trójskej unci, čo je 31,1034768 gramu.

História cien zlata - graf

Počas histórie rôznych civilizácií bolo zlato znakom bohatstva, a ten kto mal zlato, mal aj moc.

V histórii sa cena zlata výrazne nemenila, no so zrušením zlatého štandardu Richardom Nixonom, 37. prezidentom Spojených štátov Amerických, a po vyňatí striebra ako materiálu pre americký dolár, čo odobril Lyndon Johnson, 36. prezident Spojených štátov Amerických, v roku 1965, dochádza k fluktuáciám cien na trhoch týchto komodít. Kým spoločnosť nevykorení rôzne neprirodzené vplyvy a špekulácie, budú ceny zlata a striebra kolísať a v neistých dobách budú pravdepodobne iba rásť, pretože akcia môže stratiť hodnotu, dlh sa môže stať nesplatiteľným, sľub môže ostať sľubom, využitie marže pri obchode na páku môže presiahnuť disponibilný kapitál, no zlato bolo počas celej ľudskej histórie nositeľom skutočnej hodnoty, rovnako striebro bolo používané ako platidlo a navyše striebro má dnes aj nezastupiteľné miesto v celosvetovom priemysle. Oba kovy sú a budú nositeľmi hodnôt aj v budúcnosti, história ukázala, že nie sú iba ďalšou Ponziho schémou. Pri zlate a striebre totiž vždy uvažujeme s konečným množstvom týchto komodít, čo pri papierových "peniazoch", kontraktoch, špekuláciách neplatí - tie vieme manipulovať doslova od rána do večera.

Zlato sa nedá jesť

Kritici radi poukazujú na nemožnosť využitia zlata, resp. na to, že zlato sa nedá zjesť, ak je človek hladný, nedá sa s nim kúriť v peci, nedá sa použiť namiesto olova v zbrojnom priemysle, nemá opodstatnenie v prípade jadrovej katastrofy, atď. Majú samozrejme pravdu! Na druhej strane ale stoja argumenty hovoriace v prospech tejto komodity, a tým najlepším je pohľad na zlato z historického hľadiska - Žiadna iná komodita nie je opradená toľkými príbehmi, po žiadnej inej komodite nebol v histórii taký dopyt ako práve po zlate. Na históriu môžeme dokonca zabudnúť, no nemôžeme zabudnúť na meny, ktoré dnes neexistujú. Môže si niekto myslieť, že eurá a doláre budú zákonným platidlom aj o 20, 30, 50, či 100 rokov? Papierových mien existovali kvantá a nikdy neprežili. Prečo by malo byť euro a dolár výnimkou?

Dostatok "peňazí" hovorí v prospech nakupujúcich

Napriek tomu, že v dnešných dobách máme na trhoch prebytok "peňazí" (v úvodzovkách preto, lebo peniaze si z ich definície v čase uchovávajú hodnotu, čo nie je prípadom ničím nekrytých a infláciou znehodnotených papierových bankoviek), kúpna sila určitej pevne stanovenej sumy sa vďaka inflácii stále znižuje a politické tlaky, aby v ekonomike bola neustále inflácia, túto skutočnosť len podtrhujú. Okrem toho sú meny častým terčom zmien, tlakov a reforiem.

Zlato je od dávnych vekov chápané ako nositeľ hodnoty aj napriek tomu, že jeho využitie v priemysle je minimálne a okrem reprezentovania hodnoty slúži predovšetkým ako šperk. No práve vďaka tomu, že zlato je vyčerpateľný a merateľný zdroj, hralo v ekonomikách veľkú úlohu. V súčasnosti sa navyše využíva aj pri rôznych príležitostiach v Indii a iných krajinách, čo len zvyšuje dopyt po tejto komodite.

Cena zlata sa jednoducho nemôže prepadnúť a papierová mena za súčasných podmienok nemôže súťažiť a udržať krok so zlatom. Kým sa budú tlačiť "peniaze", pri ktorých bude úrok používaný na ďalšie zadlžovanie, skutočné hodnoty, medzi ktoré patrí aj zlato, budú minimálne kopírovať infláciu. Prihliadajúc na trendy z posledných rokov a očakávania môžeme skôr predpokladať nárast cien zlata. Tento predpoklad je založený na použití zdravého rozumu, v nijakom prípade sa nejedná o prognózu.

Cena verzus hodnota

Hodnotu zlata nie je ideálne vyjadrovať v cene, resp. sume platidla akejkoľvek papierovej meny, práve kvôli všadeprítomnej inflácii, ale napríklad je vhodné určiť hodnotu zlata voči nehnuteľnostiam a pozemkom. V takom prípade je výsledkom skutočná hodnota zlata. Viac sa o skutočnej hodnote komodít dočítate v závere článku o striebre.

Prosím, over si platnosť svojich prihlasovacích údajov. Ak u nás ešte nemáš účet, registruj sa zadarmo. Klikni tu pre zatvorenie tohto okna.

Bol si úspešne odhlásený! Toto okno sa automaticky zavrie!

Niečo sa pokazilo počas odosielania tvojej správy. Skús to znova, klikni tu, prosím!

Vaša správa bola odoslaná, ďakujeme!

Stránka bola uložená, načítaj si znova, prosím!

Page has been created, you will be redirected now!

URL už existuje!

Cesta k fotke nie je unikátna!

Skutočne odstrániť túto stránku z databázy?

Stránka bola úspešne odstránená, teraz budeš presmerovaný!

Stránka nemohla byť odstránená!!

Táto konkrétna stránka nepovoľuje diskusiu. Skús nájsť článok, ktorý je tvojej rybke, rastlinke, alebo problému bližšie, pretože cez 99% našich stránok umožňuje diskusiu. Dôvod, prečo sme na tomto článku nepovolili diskusiu je ten, že je príliš obšírna. Ďakujeme za pochopenie! Klikni tu pre vyhľadávanie!

Naozaj odstrániť tento obsah zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Skutočne odstrániť tento obrázok zo stránky?

Vybraný komentár bol úspešne odstránený!

Vybraný obrázok bol úspešne odstránený!

Je potrebné zadať prihlasovacie meno, alebo emailovú adresu

Prístup k účtu bol obnovený, pozri si nové správy v tvojej emailovej schránke pre ďalší postup